Home
Chernihiv
Education
Safety lessons
International
Community
Humor
About us
Sept.2002 - №2 Archive
Освіта проти наркотиків
(освітня програма з шести уроків для учнів восьмого класу навчання)

Перший урок: "Знайомство. Правила гри".
Другий урок: "Що ми знаємо про наркотики".
Третій урок: "Доля наркозалежної людини".
Четвертий урок: "Одна ін'єкція і її наслідки".
П'ятий урок: "Шляхи сказати "ні". Види поведінки в кризовій ситуації".
Шостий урок: "Твоє майбутнє. Свідомий вибір".

Перший урок

Тема: "Знайомство. Правила гри".
Мета: налагодження психологічного контакту з аудиторією, спільне
встановлення "правил гри".
Час: 45 хв.
Оснащення: плакат із правилами гри.

Хід заняття
  • Привітання. Виходячи із Шекспірівського визначення життя як гри, запропонувати пограти в гру "Освіта проти наркотиків".
  • Розповісти про те, що програми аналогічні "Освіті проти наркотиків" успішно діють у десятках країн різних континентів. Програма має три головні цілі:
    • донести до учнів базові знання про вплив наркотиків на людину не лише у фізичному, а і в емоційному, соціальному, економічному аспектах життя;
    • формувати готовність учнів до прийняття власних рішень, протистояти маніпуляції та тиску збоку рівні, опір насильству;
    • навчити альтернативній поведінці, повноцінному життю без наркотиків.
  • Представити себе за нижченаведеною схемою.
  • Запропонувати учням представити себе за схемою:
    • хто я;
    • моє захоплення;
    • моя мрія.
    В ході представлення бажана підтримка з боку тренера; не допустити глузування.
  • Запропонувати прийняти на час гри наступні правила:
    • Підніми руку, бо лише одна людина говорить в аудиторії.
    • Відносься з повагою до оточуючих, насмішка може ранити почуття.
    • Спостерігай і використовуй тихий сигнал.
    • Розповідаючи історію не, називай прізвища, а кажи "один знайомий".
    • Відповідай лише на запитання, що не бентежать тебе, не примушують почуватись ніяково.
    Учні можуть змінити чи доповнити згадані правила. Бажано, щоб прийняті правила гри були перед очима учнів на протязі програми.
  • Подякувати учням за активність та розуміння. Оголосити тему наступного уроку.

Другий урок

Тема: "Що ми знаємо про наркотики".
Мета: формувати свідоме відношення учнів до оточуючого світу.
Час: 45 хв.
Оснащення: відеомагнітофон, телевізор, відеофільм про наркозалежних,
правила гри.

Хід заняття
  • Привітання. Оголошення теми. Нагадати про спільно прийняті правила гри (правила мають бути перед очима).
  • Запропонувати учням розповісти, що вони знають про наркотики.
  • Показати 5-15 хвилинний фільм про наркозалежних людей.
  • Запропонувати учням підтвердити чи спростувати нижченаведені судження:
    • Навіть одна проба наркотиків є ризиком.
    • У стані наркотичного збудження людина мислить ясніше.
    • Більшість людей можуть припинити вживання наркотиків коли завгодно.
    • Кожен, хоч один раз, пробує наркотики.
    • Куріння маріхуани (гашишу, анаші, "плану") призводить до залежності.
    • Ти можеш чудово провести час без наркотиків та алкоголю.
    • Друзі, зачасти, примушують до сигарети, алкоголю чи наркотику.
    • Усі наркотики небезпечні.
  • Разом з учнями обсудити види наркотиків та наслідки від їх уживання (використовувати допоміжний матеріал).
  • Подякувати за активність. Оголосити тему наступного уроку.

Третій урок

Тема: "Доля наркозалежної людини".
Мета: на прикладі реальної людини показати закономірний фінал уживання
наркотиків.
Час: 45 хв.
Оснащення: відеомагнітофон, телевізор, документальний відеофільм
"Микита", плакат із правилами гри.

Хід заняття
  • Привітання. Оголошення теми уроку. Нагадати спільно прийняті правила гри (правила перед очима).
  • Вступне пояснення до документального фільму "Микита" (про долю київського юнака котрий уживав наркотики).
  • Показ відеофільму (15 хв.).
  • Запропонувати учням висловити свої думки про долю Микити.
  • Дати учням навідні запитання, на зразок:
    • В якій сім'ї виховувався Микита?
    • Як Микита почав уживати наркотики?
    • Чи любили батьки Микиту і чи пробували допомогти йому?
    • Чому, врешті-решт, батьки відгородились від сина?
    • Як сам Микита оцінює свій шлях наркозалежного?
    • Чи є побачена історія реальною?
    • Чи знаєте ви про схожі історії у Чернігові?
  • Дати свою думку до переглянутого фільму та коментарів учнів.
  • Подякувати учням за активність. Оголосити тему наступного уроку.

Четвертий урок

Тема: "Одна ін'єкція і її наслідки".
Мета: допомогти учням навчитись передбачати наслідки та приймати
свідомі рішення.
Час: 45 хв.
Оснащення: шкільна дошка, крейда, плакат із правилами гри.

Хід заняття
  • Привітання. Оголошення теми уроку. Нагадати про правила гри (правила перед очима).
  • Підготувати аудиторію до обговорення теми уроку. Доцільно навести декілька фактів із розділів:
    • історія наркотиків;
    • наркотики й медицина;
    • наркотики й суспільство;
    • наркотики й злочин (варто використати допоміжний матеріал).
  • Запропонувати учням назвати позитивні та негативні наслідки від однієї наркоїн'єкції. Доречно допомогти їм, навести на думку, але не відповідати замість них. З мого досвіду, учні називали подібні наслідки:
    • Позитивні (на їх, думку):
      • кайф,
      • забуття про проблеми,
      • новий досвід,
      • бути "за свого" у відповідній тусовці.
    • Негативні наслідки:
      • імовірність смерті (через передозування, інфекційне зараження або непередбачену реакцію організму на наркотик);
      • ймовірність хвороби (у т.ч. ВІЛ/СНІДу та ін.);
      • причетність до злочинних дій і відповідне покарання;
      • марнування грошей;
      • утрата самоконтролю;
      • зіпсована біографія та майбутнє (адже серйозні люди не захочуть мати справу з людиною, котра причетна до наркотиків, хоч напряму про це можуть і не сказати);
      • перехід на соціальне дно;
      • конфлікт у сім'ї;
      • наркотична залежність;
      • залежність від наркоділків.
  • Коли позитивні та негативні наслідки, записані на дошці, запропонувати учням оцінити їх за десятибальною шкалою з протилежними значеннями (+) та (-) відповідно.
  • Логічно підсумувати висновки учнів і наголосити на тому, що це були їх висновки. Похвалити й сказати, що вони вже готові приймати самостійні, виважені рішення. Акцентувати увагу на тому, що в житті набагато більше потрібно мужності сказати "ні" і не дозволити маніпулювати собою ніж слабовольно казати "так" на шкоду собі ж.
  • Ще раз подякувати за активність і оголосити тему наступного уроку.

П'ятий урок

Тема: "Шляхи сказати "ні". Види поведінки в кризовій ситуації".
Мета: допомогти учням знаходити оптимальний вихід у кризовій ситуації.
Час: 45 хв.
Оснащення: шкільна дошка, крейда, плакат із правилами гри.

Хід заняття
  • Привітання. Оголошення теми уроку. Нагадати про правила гри (правила перед очима).
  • Розповісти учням про кризові ситуації (ситуації коли потрібно приймати самостійне рішення).
  • Дати характеристику пасивній, впевненій та агресивній лініям поведінки в кризових ситуаціях.
    • Ознаки пасивної поведінки:
      • знервований, пригнічений вигляд;
      • не казати іншим про свої прав;
      • робити те, що вимагають чи жадають інші;
      • не реагувати на вчинки інших;
      • уникнення контакту очима.
    • Ознаки агресивної (вимогливої) поведінки:
      • зневага до прав оточуючих;
      • пригнічення інших людей;
      • ігнорування своїх обов'язків щодо оточуючих;
      • говорити голосно;
      • звучати по-злому або саркастично;
      • напружене тіло;
      • нахилятись вперед;
      • кристально дивитись на інших;
      • трясти кулаком чи тупати ногою.
    • Ознаки впевненої (рішучої) поведінки:
      • заявити про свої права;
      • говорити ясно;
      • звучати впевнено та спокійно;
      • повага до прав оточуючих;
      • не дозволяти іншим примушувати робити те, що ти не хочеш робити;
      • триматись рівно;
      • дивитись в очі;
      • бути впевненим у собі;
  • Спитати думку учнів про оптимальну поведінку в кризовій ситуації.
  • Розглянути шляхи сказати "ні" на неприйнятну пропозицію чи вимогу.
    • Сказати "ні, дякую".
    • Надати причину відмови або сказати вибачення.
    • Повторити відмову або продовжувати казати "ні" (пошкоджена платівка).
    • Сказавши "ні", залишити місце розмови.
    • Уникнення ситуації та місць ймовірних конфліктів.
    • Ігнорування персони чи пропозиції.
    • Чисельна перевага (прагнути бути з тими, хто розуміє й підтримує тебе).
  • Запропонувати учням в парах підготувати і показати кризову ситуацію та вихід з неї через один із варіантів.
  • Подякувати учням за активність. Оголосити тему наступного уроку.

Шостий урок

Тема: "Твоє майбутнє. Свідомий вибір".
Мета: допомогти учням визначити життєві перспективи та шляхи до них.
Час: 45 хв.
Оснащення: ручки, папір, плакат із правилами гри.

Хід заняття
  • Привітання. Назвати тему уроку. Нагадати правила гри.
  • Запропонувати учням письмово відповісти на запитання.
    • Твоя мета (плани) на найближчий рік?
    • Твоя мета (плани) на рік закінчення школи?
    • Твоя мета (плани) на 10 найближчих років?
  • Попрохати учнів спробувати передбачити плюси (активи) та мінуси (пасиви), котрі відповідно наблизять або віддалятимуть їх від мети.
  • Запросити учнів поділитись планами та нотатками до них.
  • Тренеру доцільно підсумувати сказане учнями, акцентувати потенційні плюси та мінуси на шляху до мети.
    • Плюси (активи):
      • здобуті знання;
      • набуті навчальні та практичні навички;
      • володіння іноземною мовою;
      • добре здоров'я;
      • гарні фізичні (спортивні) кондиції;
      • батьківська підтримка;
      • позитивна попередня біографія;
      • тощо.
    • Мінуси (пасиви):
      • зіпсована біографія (судимість, перебування на обліку в міліції, тощо);
      • зв'язок із наркотиками;
      • зловживання алкоголем;
      • слабке здоров'я;
      • неналежна фізична форма;
      • слабкі знання;
      • відсутність жаданих навичок;
      • тощо.
  • Сказати учням, що вони знають правильні життєві рішення . Отже це вже не проблема знань, а питання сили волі кожного.
  • Побажати завжди приймати власні рішення (з огляду на своє майбутнє) і бути відповідальними за них. За порадою варто звертатись до людей, котрі зацікавлені у вашому майбутньому : батьки, вчитель, тренер, старший брат чи сестра, дідусі та бабусі.
  • Подякувати за активну участь у програмі. По можливості заохотити учнів невеликими пам'ятними подарунками.
CopyRight © 2002, Valeriy Ryabukha Design © 2002, Pavel Los