Community

№1

Суспільство

 

Мислити і діяти самостійно

Я глибоко переконаний, що вміння самостійно мислити і свідомо діяти є основою розвитку громадянського суспільства. Суспільства, яке складається з громадян, а не з легко керованих істот, котрі не мають свободи вибору. Тому моє кредо і полягає в тому, щоб самому стати вільно мислячим, а також допомогти іншим в цьому.

Рубрика Суспільство або місцева община і покликана стимулювати цей процес. З одного боку тут публікуватимуться матеріали про різні громадські ініціативи, що зароджуються і розвиваються у Чернігові, новини так званого третього сектору, громадських організацій міста й області. Це наші реальні наочні приклади, приклади з життя, які завжди надихають і розкривають перспективи.

З іншого боку, крім фактичного матеріалу, було б цікаво поставити питання  філософського плану. Що таке громадянське суспільство? З чого воно складається? Чи реальне воно? Що ми можемо зробити для його розбудови?

Ми спиратимемось на цікаві (з нашого погляду) матеріали стосовно цієї теми і з задоволенням почуємо ваші думки і висновки.

Наприклад, перша теза для обговорення суспільство і держава. Чи є між ними різниця? Часто-густо пересічні громадяни не ділять поняття держава і суспільство. Та чи насправді це так?.

Люди, які живуть на конкретній (локальній) території не потребують держави. Потреба виникає лише тоді, коли щільність населення стає вищою за певний рівень і тому кількість зіткнень, тобто конфліктів, стає настільки значною, що суспільство вже не може їх врегулювати без стороннього втручання. Свого роду - регулювальник на перехресті. Якщо машин мало і вулиці широкі, то все йде природним шляхом саморегуляція притаманна всім живим системам одвічно. Якщо щільність потоку зростає, тоді без втручання міліціонера не уникнути зіткнення.

Для здійснення регулювання (або свого роду насильства) над суспільством (треба читати: простими людьми, як кожен з нас) державі потрібні певні ресурси, і  вона отримує їх від суспільства. Спочатку це відбувається на добровільній основі. Комусь же треба стояти на перехресті! А коли зміцніє - просто забирає. Ось тут і починають розгортатися різні процеси, свідками яких ми є. Перебільшення влади, інтереси держави вищі за інтереси суспільства, хоча саме суспільство цю державу і створило і т.п. Протиріччя принципово не усунені. Держава вважається керуючою надбудовою над суспільством.

Існує ще багато питань, наприклад, щодо рівності.

Чи рівні з точки зору громадського медичного обслуговування звичайні люди, які ведуть порівняно здоровий спосіб життя, і ті, котрі свідомо піддають ризику своє здоровя? Чи не є лікування наркоманів, професійних спортсменів і деяких інших категорій ущемленням прав менш помітних добросовісних членів суспільства? Чи може право на життя розповсюджуватись і на свідомих убивць, тобто тих, хто активно не визнає такого права. Чи не є захист прав будь-яких меншин свідомою спробою встановити для меншин певні привілеї і цим встановити нерівність? І найголовніше, чи прагнуть  рівності добропорядні члени суспільства?

Питань багато і деякі з них можуть викликати різні нарікання, емоційні реакції. Але давайте виходити з того, що ми просто досліджуємо маловивчену сферу, висловлюючи свої пропозиції, проводимо досліди і разом шукаємо відповіді.

Будемо дуже раді будь-яким відгукам.

   Юрій Трохименко    ahalar@cn.relc.com

 

Home
Chernihiv
Education
Safety lessons
International
Community
Humor
About us