Chernihiv

№1

Чернігів

        

княже місто

 

Мальовничо вигинаючись, омиває місто Десна голуба колиска древнього міста. Саме їй, чарівниці, завдячує Чернігів своїм виникненням. Давній літопис Нестора згадує Чернігів 907 роком. Неодноразові згадки про центр Чернігівського князівства в літописах, легендах і билинах свідчать про його визначну роль у житті Давньоруської держави як важливого торговельно-економічного, політичного і культурного осередку, який посідав значне місце після Києва.

Сивочоле місто пишається шедеврами зодчества. Разом з Києвом, Чернігів вважається скарбницею архітектури. Тут, на відносно обмеженій території, збереглося найбільше памяток архітектури давньоруської доби 11-13 століть.

У 1033-1034 роках в центрі древнього дитинця чернігівський князь Мстислав, син Володимира Великого, заклав собор Святого Спаса. В спорудженні брали участь  місцеві та константинопольські зодчі. Було збудовано пятиглавий величний храм. Собор був головним громадсько-культовим, політичним і культурним центром міста, а також усипальницею князів Мстислава Володимировича, Святослава Ярославовича, Ізяслава та інших. Можливо, тут похований і князь Ігор Святославович, ратна доля якого покладена в основу знаменитого Слова про полк Ігорів.

На північний захід від Спаського собору у першій чверті 12 століття під час князювання Давида Святославовича, було закладено храм-усипальницю. Храмові дано імя князів Бориса та Гліба перших давньоруських святих.

У 1069 році ченцем Антонієм Печерським, а потім його послідовниками були викопані біля підніжжя Болдиних гір  Антонієві печери. Їх поступово розширювали, і згодом вони перетворилися на багатоярусний підземний комплекс. У 12 столітті було збудовано Іллінську церкву, яка безпосередньо сполучалась з входом до печер.

Троїцький монастир, будівництво якого було  розпочато за ініціативою Лазаря Барановича в 1677 році, зведено на найвищому плато Болдиних гір. Головною спорудою монастиря став Троїцький собор, збудований за проектом Іоанна Баптиста на гроші і за сприянням гетьмана Івана Мазепи в 1679-1695 роках. Саме до цього собору приходять віруючі щоб вклонитись Святому Феодосію (зображення ліворуч), котрого вважають захисником Чернігова.

Проносилися вихори історії. Об стародавні мури ламали списи монголо-татари, тупили шаблі польські й литовські загарбники, збивали пиху вояки кайзера та фашистські головорізи. Давно зотліли кістки чужинців, а місто стоїть, незламне, мов скеля.

Детальніше про Чернігів 

About Chernihiv in English

Валерій Рябуха.

Зворотній зв'язок - valery_chernigiv@yahoo.com 

 

Home
Chernihiv
Education
Safety lessons
International
Community
Humor
About us