Home
News - Новини
Prevention
CHOICE - ВИБІР

HIV/AIDS - ВІЛ/СНІД

Safety - Безпека

Research - Досліди

Partners - Партнери
Photos - Фотоісторія
Humor - Гумор
About us - Про нас
Feedback - Відгуки
травень 2022 - 7 Archive
News - Новини

English

 

Література для територіальних громад Чернігівщини

Війна змінила багато що у нашому житті, змінила нас. Незмінними залишилися захоплення своєю роботою, віра у важливість профілактичної роботи з дітьми та молоддю. Адже цінності, які формуються у цій роботі, є міцним фундаментом нашої вільної України.

    Знаємо, що тренери, підготовані у ході реалізації проєкту «Посилення спроможності громад Чернігівської області у сфері профілактики вживання дітьми та молоддю психоактивних речовин», поділяють наше бачення.
    Дякуємо, що залишаєтесь на зв’язку і висловлюєте бажання впроваджувати програму “Вибір-5». Раді повідомити, що готове методичне забезпечення програми – посібники для тренерів, робочі зошити для учасників (учнів) та посібники для батьків.
    Матеріали знаходяться на Кафедра соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук Національного університету «Чернігівський колегіум»
імені Т.Г. Шевченка. Найближчим часом узгодимо питання їх доставки у громади.
    Проєкт реалізовується за підтримки UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime Молодіжної Ініціативи Управління ООН з питань наркотиків і злочинності, з коштами, що надані Центром профілактики зловживання наркотиків, Японія #Вибір_5_Десять_ОТГ
    Лариса Рень (координаторка проєкту).

Старт ВИБОРУ-5 в Кам’янці-Подільському

Тренери Оксана Богомолова та Микола Серветник 13 січня 2022 року розпочали проведення програми «Вибір-5» для п’ятикласників ЗОШ №7, м. Кам’янець-Подільський. Попередньо вони успішно засвоїли онлайн курс для тренерів з профілактики ризикованої поведінки серед дітей.

Учні взяли участь в попередньому опитуванні, яке є складовою дослідження ефективності ВИБОРУ-5, що проводить Інститут політики громадського здоров’я, м.Київ.

Проект "Науково обґрунтована профілактика для дітей України" реалізує #Центр_профілактики за підтримки Інституту міжнародної освіти, США.

Вебінар щодо особливостей проведення програми ВИБІР-5

 01 грудня 2021 р. 22 тренерки та тренери з Донецької, Одеської, Хмельницької та Чернігівської областей взяли участь з вебінарі щодо особливостей проведення уроків профілактичної програми ВИБІР-5. Це другий вебінар навчального онлайн курсу для тренерів з профілактики ризикованої поведінки серед дітей.  

Команда кожної із шкіл була відповідальною за презентацію певної теми. Всі презентації будуть в розпорядженні тренерів. Особлива увага була прикута до виступу пані Наталії, соціальної педагогині Чернігівського ліцею №22. Адже вона має значний тренерський досвід. 

Проект "Науково обґрунтована профілактика для дітей України" реалізує #Центр_профілактики за підтримки Інституту міжнародної освіти, США.

Ангеліна – тренерка ВИБОРУ-5 в місті Корюківка

 Ангеліна – дев’ятикласниця Корюківської школи №1. Попереднього навчального року вона брала участь в профілактичній програмі ВИБІР-8, в якості студентки. Нинішнього року Ангеліна засвоює онлайн курс для тренерів з профілактики, щоб попрацювати над своїми вміннями та допомогти молодому поколінню не буди залежним від алкоголю, тютюну та інших наркотиків.

 Ангеліна та Кароліна будуть разом проводити уроки програми ВИБІР-5 в двох п’ятих класах.. Їм будуть допомагати досвідчені тренерки: Алла – практична психологиня школи та Ярослава – співробітниця поліції ювенальної превенції.

Науково обгрунтована профілактика для дітей України

01 жовтня 2021 року Центр профілактики, за підтримки Інституту міжнародної освіти, США, розпочав проект "Науково обгрунтована профілактика для дітей України". Проект буде реалізовуватись в чотирьох областях України: Донецькій, Одеській, Хмельницькій та Чернігівській. Мета проекту: підтримка науково обгрунтованої профілактики ризикованої поведінки серед дітей віком 10-12 років.

Робоча зустріч команди "Дієвої профілактики"

Центр профілактики "Вибір" провів робочу зустріч для учасників та учасниць проекту "Дієва профілактика". Тренери з Арцизу, Білгорода-Дністровського, та Красної Коси (Одеська область), Краматорська та Слов'янська (Донецька область), а також Корюківки (Чернігівська область) взяли участь у вказаному заході. Вони аналізували результати проведеної профілактики та визначали рекомендації для майбутніх тренерів профілактичної програми "Вибір". Всі тренери отримали тренерські сертифікати від Національного університету "Чернігівський колегіум".

Проект «Дієва профілактика» реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Дієва профілактика в Білгороді-Дністровському

 21 травня 2021 року тренерки Ліна, пані офіцер ювенальної превенції, та Рита, соціальний педагог ЗНЗ №4, провели в 8-б класі сесію "Норми поведінки" програми ВИБІР-8 та поділились відгуком:

 "Під час уроку за допомогою різних вправ були розглянуті норми поведінки, які притаманні їм, і яких потрібно дотримуватись на лише в тих чи інших місцях, але й в повсякденному житті. Основною метою було показати дітям, що їх майбутнє залежить від їх вибору".

Проект «Дієва профілактика» реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Дієва профілактика в Словянську

Персонал проекту «Дієва профілактика» 20 квітня 2021 р. взяв участь в онлайн зустрічі, під час якою аналізували проведені сесії програми «Вибір-8» та обговорювали подальші заходи. Команди з Арцизу, Білгорода-Дністровського, Краматорська, Слов’янська, Корюківки та Красної Коси презентували власний досвід та вивчали досвід інших команд.

Вікторія, тренерка та заступниця директора школи  зі Слов’янська, зокрема сказала: «Дієва профілактика» – це один з проєктів, який реалізовується в п’ятій школі міста Слов’янська. Були і інші проєкти, в яких зустрічались теми профілактики шкідливих звичок, асоціальних явищ, насильства. Але цей проєкт дійсно був ДІЄВИМ. По-перше, дуже гарна ідея створити команду тренерів саме з працівників поліції та педагогів. Адже кожен з нас був компетентним у своїй сфері діяльності, завдяки чому діти отримували 100 % правильної інформації…».

Проект «Дієва профілактика» реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Сесія ВИБОРУ-8 в селі Красна Коса

04 березня 2021р. : с. Красна Коса, Одеська область. Ірина, соціальний педагог та практичний психолог місцевої школи, провела в восьмому класі сесію “ВІЛ/СНІД: виклик та подолання”. Діти обговорювали питання щодо шляхів поширення ВІЛ та його попередження. Також вони усвідомили важливість толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ.

Проект «Дієва профілактика» реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Урок "Що ми знаємо про наркотики" в Арцизі

Тренерки Світлана, практична психологиня школи, та Лілія, пані офіцер ювенальної превенції, 01 лютого 2021 року провели третю сесію програми ВИБІР-8 для восьмикласників та восьмикласниць Арцизської школи №5, Одеська область. Тема сесії – «Що ми знаємо про наркотики». В межах уроку тренерки використали інтерактивну гру «Факти про наркотики», яка створена Міжнародним інститутом з питань зловживання наркотиками, США.

Проект «Дієва профілактика» реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Семінар з організації профілактики

Учасники та учасниці проекту "Дієва профілактика" провели 11 січня 2021 р. черговий Zoom семінар щодо онлайн курсу з підготовки тренерів з профілактики. Представниці команд з Арцизу, Білгорода-Дністровського, Червоної Коси, Краматорська, Слов'янська та Корюківки виконали презенетації щодо організації профілактики. В заході також взяли участь експертки з Національного університету "Чернігівський колегіум" та співавтор проекту Нікіта Садов, США.

Проект реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Першокурсники - майбутні тренери

Семеро першокурсників Національного університету "Чернігівський колегіум" в січні 2021 р. проходять онлайн курс з підготовки тренерів з профілактики. Катерина Щербакова першою завершила курс та успішко склала три тести. Вона поділилась враженнями: "...Дуже якісний звук, гарні професійні слайди. Чітка і зрозуміла інформація..."

Проект реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Старт «Вибору-8» в Слов’янську

10 грудня  командою тренерів міста Слов’янська, яка включає Вікторію - заступницю директора школи з виховної роботи та Дмитра – співробітника патрульної поліції, було проведено перше заняття за програмою «Вибір - 8» в двох восьмих класах. Вони поділились власними враженнями.  

Загалом в заняттях взяли участь понад 40 восьмикласників. Протягом зустрічі були порушені важливі питання життєвого вибору, алгоритму прийняття правильних життєвих рішень, визначені критерії, які можуть впливати на вибір.

Та не менш важливим вважаємо, що в класних колективах було створено сприятливу для спілкування атмосферу. Діти, в основному,   відчували себе вільно, були відкритими, активними у спілкуванні. Деякі з присутніх почали свої активності у другій половині тренінгу. Сподіваємось, що це саме наша зустріч «розбудила» в них бажання говорити та бути почутими.

Найбільше емоцій викликала вправа «Енерджайзер», яка справді стала  «зарядкою» для дітей на весь період заняття.  Під час знайомства учасники тренінгу використовували багато позитивних, приємних слів для характеристики своїх однолітків.  По хорошому здивували нас правила, які пропонували учні для проведення занять. 

Тож, старт проeкту «Вибір - 8» вважаємо вдалим. Сподіваємось, що перебіг і надалі буде цікавим, змістовним, потрібним.

Проект «Дієва профілактика» реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Онлайн зустріч щодо особливостей проведення уроків «Вибору-8»

 02 грудня 2020 року 12 фахівців з Донецької, Одеської та Чернігівської областей, які приймають участь в проекті «Дієва профілактика», взяли участь в онлайн зустрічі. Кожна команда виконала презентацію щодо особливостей проведення десяти уроків програми «Вибір-8» та відповіла на запитання від колег. На теперішній час майбутні тренери вивчили десять з п’ятнадцяти сесій навчального курсу та успішно склали два з трьох тестів.

Проект реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Команда Слов'янська

Ну що, давайте знайомитись! Це Шушпанов Дмитро. Він же 5 років працює в патрульній поліції, з яких рік займається попередженням правопорушень серед молоді на посаді старшого інспектора відділення зав’язків з громадськістю. Дмитро за активний спосіб відпочинку, переважно пов'язаний зі спортом! А його життєвим правилом є: «Щоб не сталося, завжди говори правду!»

Пані Вікторія Василина-Тимофєєва є досвідченим педагогом, бо вже 24 років працює у школі. Вона вважає, що успішне навчання повинне бути цікавим, а «боятись», не дорівнює «поважати». А повага для позитивного результату необхідна. 

Разом – вони активна та успішна команда тренерів зі Слов’янська, що з зацікавленістю опановують програму проекту «Дієва профілактика», який реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Корюківка на старті

Громада Корюківки приймає участь в проекті «Дієва профілактика», що передбачає онлайн навчання тренерів з профілактики ризикованої поведінки серед дітей та проведення профілактичної програми «Вибір-8» для трьохсот восьмикласниць та восьмикласників в містах Арцизі та Білгороді-Дністровському (Одеська обл.), Краматорську та Слов’янську  (Донецька обл.) та Корюківці (Чернігівська обл.).

Учасницями проекту-тренерами в Корюківці є Алла, практичний психолог місцевої школи та Ярослава, співробітниця ювенальної превенції. Їх співпраця є запорукою успіху даної ініціативи на рівні місцевої громади.

Проект реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Робоча зустріч в Корюківці

10 вересня 2020 р.: м. Корюківка

 Проект  «Дієва профілактика» реалізується в п’яти містах: Арциз та Білгород-Дністровський (Одеська область), Краматорськ та Слов’янськ (Донецька область), а також Корюківка (Чернігівська область). Робоча зустріч учасників проекту зібрала місцевих тренерів, представників зацікавлених сторін з освіти, правоохоронних органів та громадського сектору. Голова Корюківської районної державної адміністрації, Володимир Полубень, також прийняв активну участь в даному заході.

Учасники обговорювали особливості реалізації проекту. Спільно прийняте рішення:

  1. Підтримати проект «Дієва профілактика».
  2. За результати проекту надати рекомендації для подальших профілактичних ініціатив.

Проект реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Кафедра соціальної роботи

Старша викладачка Національного університету «Чернігівський колегіум» Ліна Махоткіна отримала Подяку від Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка за профілактику ризикованої поведінки серед дітей.

Ліна системно підтримує ініціативи Центру профілактики «Вибір». Разом зі своїми колежанками з кафедри соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук вона інвестує свої знання і енергію в протидію викликам злочинності, наркоманії та ВІЛ/СНІДу серед учнів шкіл.

На даному етапі вони приймають участь в реалізації заходів проекту «Дієва профілактика», який впроваджується за підтримки Посольства США в Україні. Зокрема, команда кафедри соціальної роботи підготувала посібник для тренерів з профілактики, інтерактивний нотатник для учасників та учасниць програми «Вибір-8», а також приймає участь в створенні та озвученні онлайн курсу для навчання тренерів з профілактики ризикованої поведінки серед дітей.

Лідери Центру профілактики

Місія Центру профілактики «Вибір» - єднання людей доброї волі у вирішенні виклику ризикованої поведінки серед дітей. З дня свого заснування Центр профілактики отримує підтримку від Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Проект «Дієва профілактика» також має критично важливу підтримку від викладачів Університету.

Лариса Рень (на фото - ліворуч) щойно підготувала інтерактивний нотатник для учасників та учасниць профілактичної програми «Вибір-8». Ліна Махоткіна здійснює озвучення онлайн курсу для навчання тренерів з профілактики.

Посібник для тренерів

09 серпня 2020 р. в межах проекту "Дієва профілактика", що реалізуються за підтримки Посольства США в Україні, надруковано посібник для тренерів, який має назву  "Програма "Вибір". Даний посібник буде використовуватись для реалізації профілактики ризикованої поведінки серед дітей в школах Краматорська, Слов'янська, Арцизу, Білгорода-Дністровського та Корюківки.

Автори книги: Валерій Рябуха, Людмила Завацька та Дмитро Шевченко, які разом створили громадську організацію "Центр профілактики "Вибір".

Нотатник для учасників "Вибору-8"

 В межах проекту “Дієва профілактика», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні, Центр профілактики щойно розробив нотатник для учасників профілактичної програми «Вибір-8». Цей інтерактивний посібник допоможе 300-ам восьмикласникам з Донецької, Одеської та Чернігівської областей в засвоєнні десяти сесій програми «Вибір-8», яка ставить за мету попередження ризикованої поведінки серед дітей.

Лариса Рень, доцентка Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, є авторкою публікації. В 2017 році вона вже розробила аналогічний нотатник для п’ятикласників, які приймали участь в програмі «Вибір-5».

Старт "Дієвої профілактики"

З 01 липня 2020 р. ГО "Центр профілактики "Вибір", за підтримки Посольства США в Україні, розпочав проект "Дієва профілактика", що має на меті:

  • створення онлайн курсу для навчання тренерів з профілактики ризикованої поведінки серед дітей;

  • пілотну підготовку 10 тренерів з трьох регіонів України;

  • проведення профілактичної програми «Вибір-8» для 300 восьмикласників з трьох областей України.

 

ВИБІР в 2019-2020 навчальному році 

Станом на жовтень 2019 р. дев'ятнадцять чернігівських шкіл висловили бажання щодо проведення профілактичної програми "Вибір". Здебільшого, це стосується програми "Вибір-5", яка зорієнтована на учнів п'ятих класів. Втім, є готовність і до проведення "Вибору-8" та "Вибору-10", які за цільову аудиторію мають відповідно учнів восьмих та десятих класів.

Чернігівський ліцей №22, де соціальний педагог та тренер програми Наталія Саєнко, традиційно проводить програму на всіх трьох рівнях.

 

Неформальний лідер школи 

В період з 01 червня 2018 р. по 31 березня 2019 р. ГО «Центр профілактики «Вибір» впроваджує проект індикативної профілактики «Неформальний лідер школи». Більше інформації про даний проект можливо отримати за адресою: www.choiceyouth.org

За підтримки Посольства США в Україні.

 

Початок проекту "Неформальний лідер школи" 

В червні 2018 р. Центр профілактики «Вибір» розпочав проект «Неформальний лідер школи», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні. Метою проекту є об’єднання лідерів шкіл в їх служінні громаді Чернігова та Україні. Для розвитку та підтримки вказаного проекту Центр профілактики спільно з Чернігівським обласним молодіжним центром 22 червня 2018 р. організували презентацію ініціативи для учасників літнього табору ТАМ (Територія Активної Молоді).

Також учасникам табору донесена інформація щодо запобігання торгівлі людьми та сучасного рабства.

Україна, Північна Дакота та Міссурі

09 березня 2018 р. в приміщенні Академії Державної пенітенціарної служби відбувся круглий стіл на тему науково обґрунтованої профілактики ризикованої поведінки серед дітей. Поштовхом для цього заходу став візит до Чернігова двох науковців із США:

  • Томасайн Хейткемп, Університет Північної Дакоти;

  • Патрісія Стілен, Університет Міссурі-Канзас Сіті.

В заході прийняли участь: колеги із Всеукраїнської благодійної організації «Езра», представники Академії, Національного університету «Чернігівський колегіум», Управління освіти Чернігівської міської ради та обласного молодіжного центру.

Центр профілактики поділився досвідом в мобілізації ресурсів громади для протидії викликам наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей та молоді. Результатом круглого столу є створена можливість для подальшої міжнародної співпраці в питаннях профілактики.

Старт ВИБОРУ-10

25 січня 2018 року в методичному центрі Управління освіти Чернігівської міської ради відбувся круглий стіл з питань проведення програми профілактики ризикованої поведінки в школах Чернігова. В заході прийняли участь класні керівники класів майбутнього проведення програми «Вибір», а також представники Управління освіти, Академії Державної пенітенціарної служби України та ГО «Центр профілактики «Вибір». Учасники визначили терміни та особливості профілактики та обговорили співпрацю між освітянами та Академією.

На сьогоднішній день «Вибір-10» розпочато в Чернігівському ліцеї №22 та школі №35.

Вибір-10

Центр профілактики «Вибір» 07 грудня 2017 року провів тренінг тренерів «Вибору-10» - програми профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед учнів 10-х класів. Захід відбувся в Академії Державної пенітенціарної служби України. Серед учасників були: шкільні соціальні педагоги, курсанти Академії, студенти Національного університету "Чернігівський колегіум", а також представники Управлінь освіти та юстиції.

Програма буде розпочата в січні 2018 року в п’ятнадцяти школах Чернігова.

Звіт про виконання проекту «Вибір-5»

 27 вересня 2017 року Центр профілактики «Вибір» організував проведення круглого столу щодо виконання  проекту «Вибір-5» міського «Бюджету участі 2017 року». Мета заходу – звіт перед громадою Чернігова, аналіз проведеної роботи та планування подальших ініціатив з профілактики. В круглому столі прийняли участь тренери профілактичної програми «Вибір-5»: соціальні педагоги шкіл, курсанти Академії Державної пенітенціарної служби, студенти Чернігівського національного педагогічного університету. Також серед учасників були представники Управління освіти, Академії та Університету.

Заступник міського голови Олександр Ломако відкрив захід, привітав учасників, вручив сертифікати тренерам та висловив позитивні коментарі щодо виконання проекту «Вибір-5». Особливу увагу він звернув на міжнародну презентацію досвіду проекту в Вашингтоні, в травні 2017 року, та в Монреалі, в червні 2017 року.

Всі учасники круглого столі поділились враженнями щодо проекту та висловили ідеї для продовження превентивних зусиль. За підтримки Чернігівської міської ради.

Міжнародні презентації "Вибору"

Центр профілактики «Вибір» регулярно презентує результати профілактичних ініціатив на  відповідних міжнародних конференціях. Особливості та результати проекту «Вибір-5» також представлені на світовому рівні. Зокрема:

·         З 30 травня по 02 червня 2017 р. – на конференції SPR (Товариство з профілактичних досліджень) в м. Вашингтон, США;

·         З 16 по 19 червня 2017 р. – на Міжнародному форумі NIDA (Національний Інститут з питань з зловживання наркотиків, США) в м. Монреаль, Канада.

Участь у вказаних заходах відкриває можливості для наукового обміну та вдосконалення профілактичних інструментів.

Cвяткування

Профілактична програма «Вибір-5» успішна дійшла до десятої сесії, «Святкування», в 26-ти школах Чернігова. Мета цієї сесії – закріпити позитивний ефект профілактики. Тому важливою є участь в «Святкуванні» директорів шкіл та представників батьків п’ятикласників. Діти приймають особисті зобов’язання та, за бажання, діляться ними з однокласниками. Також вони отримують сертифікати про завершення «Вибору-5»  і відповідають на питання анкети повторного опитування.

За підтримки Чернігівської міської ради в межах «Бюджету участі 2017 року».

ВИБІР-5 проводиться в 26 школах Чернігова

У рамках "Бюджету участі 2017 року" ГО "Центр профілактики "Вибір" реалізує проект "Вибір-5", що передбачає проведення для п'ятикласників програми профілактики ризикованої поведінки в 25-ти школах Чернігова. На сьогоднішній день "Вибір-5", що включає десять сесій (уроків), впроваджується в 26-ти школах. Програму проводять 52 підготовлених тренери. Серед них: 26 соціальних педагогів, 13 курсантів Академії Державної пенітенціарної служби України та 13 студентів Чернігівського національного педагогічного університету.
    За підтримки Чернігівської міської ради в межах "Бюджету участі 2017 року"

Другий раунд тренінгу

Центр профілактики "Вибір" у співпраці з Управлінням освіти Чернігівської міської ради провели третій раунд підготовки тренерів "Вибору-5". Сім соціальних педагогів та 13 курсантів Пенітенціарної академії прийняли участь в заході в якості студентів. Таким чином, тренерська команда включає 52 тренера, включаючи 26 соціальних педагогів, 13 студентів педагогічного університету та 13 кусантів Академії. Їх місія полягає в проведенні профілактичної програми "Вибір" для біля 800 п'ятикласників в 26 школах Чернігова. 
    За підтримки Чернігівської міської ради в межах "Бюджету участі 2017 року"

Тренінг тренерів ВИБОРУ-5

09-12 січня 2017 року Центр профілактики розпочав новий раунд профілактичних заходів із тренінгу тренерів для 26 шкіл м. Чернігова. Кожна тренерська команда включатиме соціального педагога школи та студента Педагогічного університету або курсанта Пенітенціарної академії.

Проект реалізується за підтримки Чернігівської міської ради в межах Бюджету участі 2017 року.

Старт ВИБОРУ-10

Пілотне проведення  профілактичної програми для десятикласників, ВИБІР-10, розпочате в Чернігівській школі №2. Тренери Оксана та Вадим, курсанти Академії Державної пенітенціарної служби, провели  по п’ять сесій з десяти програми в 10-А та 10-Б класах.

Попередньо дана програма випробувалась в трьох виховних колоніях України (Ковельська, Кременчуцька та Прилуцька) та Професійному ліцеї звалізничного транспорту.

 

Круглий стіл в міській раді

28 вересня 2016 р. Центр профілактики «Вибір» провів круглий стіл в Чернігівській міській раді. 37 учасників заходу, які представляли управління освіти, педагогічний університет та пенітенціарну академію, аналізували результати проекту «Відповідальний вибір» та висловлювали рекомендації для наступних проектів з профілактики. Додатково вони ознайомились з щойно виданим «Путівничком з безпеки», який презентувала редактор видання – доцент педагогічного університету Лариса Рень. Фільм про проект зробив Вадим Строкін. Заступник міського голови Олександр Ломако відкрив круглий стіл, який було розпочато в малій залі, а завершено в великій залі, де тренерам вручали сертифікати професор Людмила Завацька та Тетяна Гонтар, методист управління освіти.

Захід відбувся за підтримки Чернігівської міської ради в межах бюджету участі.

Міжнародний обмін досвідом

Весною та влітку 2016 року Центр профілактики «Вибір» презентував власний досвід роботи в організаціях:

  • Університеті Штату Вірджинія, м. Річмонд, 11 квітня;

  • Гендерній конференції в м. Чапел Хілл, Північна Кароріна, 12 – 13 квітня;

  • Нью Гемпширський Альянс клубів для хлопців та дівчат, м. Нашуа, Нью Гемпшир, 20 квітня;

  • Конференція Товариства з профілактичних досліджень, м.Сан Франциско, 31 травня – 03 червня;

  • Конференція з питань жінок та дітей, м. Палм Спрингс, Каліфорнія, 10 червня;

  • Міжнародний Форум Національного інституту з питань наркотиків, 10 – 14 червня, м. Палм Спрингс, Каліфорнія.

Отримані знання до досвід з профілактики буде використаний для переваг громади Чернігова та України. 

Проект «Відповідальний вибір»

В межах проекту «Відповідальний вибір» Центр профілактики «Вибір» організував проведення профілактичної програми «Вибір-8» для 459 восьмикласників в п’ятнадцяти школах м. Чернігова. Це ЗНЗ №№ 1, 2, 5, 7, 9, 10, 12, 13, 18, 22, 27, 29, 30, 32 та 33. Програму проводили соціальні педагоги шкіл у співпраці зі студентами Чернігівського педагогічного університету та курсантами Державної пенітенціарної академії України.

За підтримки Чернігівської міської ради.

 

Презентація посібника для освітян

03 березня 2016 р. в Науково-методичному центрі управління освіти м. Чернігова відбувся круглий стіл на якому представники Чернігівського національного педагогічного університету та Управління освіти обговорювали питання співпраці в площині профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. В межах заходу був презентований посібник для освітян «Ефективна профілактика», авторами якого є представники педагогічного університету Людмила Завацька, завідувачка кафедрою соціальної педагогіки та Лариса Рень, а також Валерій Рябуха, експерт з профілактики. Кожна школа Чернігова отримала книгу та диск з профілактичними матеріалами.

Книга видана за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Центру з профілактики наркоманії, Японія.

Дієва профілактика

Центр профілактики «Вибір»  щойно презентував посібник для освітян «Дієва профілактика» та DVD диск з профілактичними матеріалами. Автори посібника:

  • Людмила Завацька, професор, завідувачка кафедрою соціальної педагогіки Чернігівського національного педагогічного університету ім.. Т.Г. Шевченка;

  • Лариса Рень, доцент кафедри соціальної педагогіки;

  • Валерій Рябуха, голова ради Центру профілактики «Вибір».

Тираж книги та диска – по 500 примірників, які будуть безкоштовно розповсюджені в освітніх установах України.

Проект «Право підлітків на захист від психоактивних речовин» відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності та Центру з профілактики зловживання наркотиками, Японія.

Круглий стіл для громади Чернігова

20 січня 2016 р. Центр профілактики «Вибір» провів круглий стіл для чернігівської громади. Мета заходу – представлення результатів проекту «Право дитини на захист від психоактивних речовин, а також підготовка рекомендацій для подальших профілактичних заходів.  В круглому столі прийняли участь вчителі, соціальні педагоги, представники міського управління освіти, Чернігівського національного педагогічного університету та Державної пенітенціарної академії.

Професор Людмила Завацька, завідувачка кафедрою соціальної педагогіки Університету, виконала презентацію щодо профілактичних досягнень та планів на майбутнє. Старший викладач Академії Дмитро Шевченко поділився досвідом превентивних зусиль курсантів Академії в виховних колоніях України. Головна рекомендація учасників – розпочати проект з проведення профілактичної програми «Вибір-8» в п’ятнадцяти школах Чернігова.

Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності.

Круглий стіл тренерів

 20 грудня 2015 р. Центр профілактики «Вибір» провів круглий стіл щодо аналізу результатів профілактики в 2015 році. В заході прийняли участь тренери програми «Вибір» та викладачі Чернігівського педагогічного університету і пенітенціарної академії. Учасники переглянули фільм щодо виконання проекту «Право дитини на захист від психоактивних речовин», створений Вадимом Строкіним, обмінялись враженнями та пропозиціями відносно профілактичної роботи. Професор Людмила Завацька вручила курсантам та студентам сертифікати тренерів з профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДУ і злочинності. За результатами обговорення були прийняті рекомендації для подальшої роботи Центру профілактики.

Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності.

«Вибір-10» в Ковельській колонії

 03-04 грудня 2015 року тренери Оксана та Дар’я, курсанти Чернігівської пенітенціарної академії, провели десять сесій профілактичної програми «Вибір-10» для двадцяти вихованців Ковельської виховної колонії, що в Волинській області.  Попереднє та повторне дослідження провів Центр профілактики «Вибір» в співпраці з психологом установи Наталією Шпанкою. Адміністрація колонії та Державна пенітенціарна служба надали всебічну допомогу як в організації так і в проведенні заходу.

Тренінг включав ігри, групову роботу, обговорення та інші інтерактивні методи навчання. Вихованці отримали справжнє задоволення від події і висловили свою вдячність через числені листи та малюнки. Результати дослідження демонструють ефективність «Вибору-10» та зобов’язують до продовження даного пілотного проекту.

Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності.

«Вибір-8» в Бессарабії

Профілактична програма «Вибір-8» на теперішній час проводиться в чотирьох школах Татарбунарського району Одеської області, в т.ч в ЗОШ с. Приморське, ЗОШ с. Трапівка та двох ЗОШ м. Татарбунари. В школі с. Приморське «Вибір-8» проводить Ніна Чабан, психолог школи.

Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності.

ВИБІР-10 в Прилуцькій виховній колонії 

З 18 по 20 листопада 2015 р. тренери Ярослава та Олександр, курсанти Пенітенціарної академії, провели профілактичну програму «Вибір-10» для 20 вихованців Прилуцької колонії. Тренінг включав попереднє дослідження, десять тематичних сесій та повторне дослідження. Як тренери так і вихованці отримали задоволення від досвіду, не дивлячись на високу інтенсивність процесу. Результати досліджень є позитивними з усіх сімнадцяти позицій, що включала анкета. Дослідження провела Лариса Грабіна, старший інспектор Прилуцької виховної колонії.

Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності та Державної пенітенціарної служби України.

ВИБІР-10 для вихованців колонії

Центр профілактики «Вибір» організував проведення профілактичної програми ВИБІР-10 для двадцяти вихованців Кременчуцької виховної колонії 11-13 листопада 2015 р. Програму, що включала десять сесій,  провели курсанти Чернігівської пенітенціарної академії Оксана Семенцова та Вадим Остапчук. Першого дня вони провели попереднє опитування та дві перші сесії ВИБОРУ-10. На другий день тренери провели шість сесій програми, а наступного дня – дві завершальні сесії та повторне опитування.

Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків та злочинності, Уряду Японії та Державної пенітенціарної служби України.

ВИБІР-10 в Одесі

4 листопада 2015 р. тренери Тетяна Ткаченко та Тетяна Велікова провели другу сесію профілактичної програми «Вибір-10» в Одеському центрі професійно-технічної освіти. Сесія включала: повтор попереднього матеріалу щодо відповідального вибору, дискусію щодо обґрунтованих та необґрунтованих ризиків, перегляд тематичного фільму «Ризики», групову гру «Відгадай» та підведення підсумків. Мета гри полягала в тому щоб  в ігровій формі донести до студентів важливу інформацію та продемонструвати природу ризиків.

Даний захід відбувся завдяки підтримці від Управління ООН з питань наркотиків та злочинності, а також Уряду Японії. Організаційна підтримка була надана Чернігівською благодійною організацією "Аратта" та Одеським обласним рухом "Віра. Надія. Любов".

«Вибір-10» в професійно-технічній освіті

З 09 по 11 жовтня 2015 року в приміщенні Чернігівської базі відпочинку «Sunrise» відбувся тренінг щодо підготовки тренерів з профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. Мета заходу – проведення науково обґрунтованої профілактики в закладах професійно-технічної освіти. В Чернігові це Професійний ліцей залізничного транспорту, в Одесі – Центр професійно-технічної освіти.  На даному етапі має відбутись пілотне опробування профілактичної програми «Вибір-10» серед першокурсників (15-16 років). В Чернігові тренерами будуть курсанти Юридичного коледжу, в Одесі – майстри виробничого навчання Центру. В ході тренінгу учасники ознайомились з основами профілактичної теорії, ефективними методами навчання, факторами ризику та захисту, теоріями профілактики та іншими темами. Майбутні тренери потренувались в проведенні десяти сесій «Вибору-10» та ознайомились з особливостями проведення попереднього та повторного дослідження. Проводили тренінг: професор Людмила Завацька, завідуюча кафедрою соціальної педагогіки Чернігівського педагогічного університету; Дмитро Шевченко -  викладач Чернігівського юридичного коледжу; Валерій Рябуха та Вадим Строкін – фахівці Центру профілактики «Вибір».

Даний захід відбувся завдяки підтримці від Управління ООН з питань наркотиків та злочинності, а також Уряду Японії. Організаційна підтримка була надана Чернігівською благодійною організацією "Аратта" та Одеським обласним рухом "Віра. Надія. Любов".

Рівний рівному

6 жовтня 2015 р. Коля та Альона провели третю сесію  програми «Вибір-F» - «Що ми знаємо про наркотики», для групи першокурсників (майбутніх соціальних педагогів) Чернігівського національного педагогічного університету. Самі тренери навчаються на другому курсі цього ж Університету та факультету. Вони вже мали попередній досвід проведення профілактичної програми «Вибір-5» для п’ятикласників, але зараз вони по-справжньому зрозуміли суть методу «рівний-рівному».

Центр профілактики «Вибір» в співпраці з Одеським обласним рухом «Віра. Надія. Любов» та Чернігівською обласною благодійною організацією «Аратта» на даному етапі здійснюють проведення щойно створеної для першокурсників програми профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності «Вибір-F» для трьох груп першокурсників (соціальні педагоги, психологи та філологи) в Чернігівському університеті та однієї групи в Південноукраїнському національному університеті, що в м. Одеса.

Даний захід відбувся завдяки підтримці від Управління ООН з питань наркотиків та злочинності, а також Уряду Японії. Організаційна підтримка була надана Чернігівською благодійною організацією "Аратта" та Одеським обласним рухом "Віра. Надія. Любов".

Підготовка тренерів з профілактики

З 04 по 06 вересня 2015 року на базі Чернігівської бази відпочинку «Sunrise» відбувся семінар з підготовки тренерів профілактичної програми «Вибір-F», що створена для профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу, девіантної та віктимної поведінки серед студентів- першокурсників (17-18 років). Тренінг проводили фахівці центру профілактики «Вибір» Валерій Рябуха та Вадим Строкін. Їм допомагали професор Людмила Завацька, завідувач кафедри соціальної педагогіки, старший викладач Лариса Рень та викладач Ліна Махоткіна, які представляли Чернігівський національний педагогічний університет.

З дев’яти майбутніх тренерів троє учасників є студентами цього ж університету та двоє – студенти Південноукраїнського національного університету, що в м. Одесі. Відповідно одеситки Вікторія та Олександра будуть проводити десять сесій програми «Вибір-F» для групи першокурсників, майбутніх вчителів фізики, в рідному Університеті. В той же час семеро місцевих тренерів проведуть програму в для трьох груп першокурсників (майбутні соціальні педагоги, психологи та філологи) в Чернігівському університеті. Буде проведене попереднє та повторне дослідження ефективності програми.

Даний захід відбувся завдяки підтримці від Управління ООН з питань наркотиків та злочинності, а також Уряду Японії. Організаційна підтримка була надана Чернігівською благодійною організацією "Аратта" та Одеським обласним рухом "Віра. Надія. Любов".

Тренінг в Бессарабії

З 20 по 22 серпня 2015 р. Центр профілактики «Вибір» провів в Татарбунарському районі Одеської області тренінг тренерів з профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності. Сім майбутніх тренерів, шкільних психологів, представляли місцеві школи.  В подальшому вони проведуть профілактичну програму «Вибір-8» для восьмикласників свої шкіл.

Валерій Рябуха та Наталія Юріна виконали тренерську роботу. Вони поділили навчання на теоретичну та практичну частини. Зокрема, теоретична фаза включала такі теми як:

  • Основи профілактики;

  • Теорії профілактики;

  • Фактори ризику та захисту;

  • Інтерактивні методи навчання;

  • Управління дисципліною.

В ході практичної частини учасники попрактикували проведення десяти сесій «Вибору-8». Кожне виконання було детально проаналізоване.

Даний захід відбувся завдяки підтримці від Управління ООН з питань наркотиків та злочинності, а також Уряду Японії. Організаційна підтримка була надана Міністерством внутрішніх справ, Чернігівською обласною благодійною організацією «Аратта, відділом освіти Татарбунарського району та базою відпочинку "Мрія".

Міжнародні стандарти профілактики

14 липня 2015 р. в Чернігівському педагогічному університеті відбулась зустріч представників ради Центру профілактики «Вибір». Обговорювались два питання:

  • створення посібника для освітян з профілактики наркоманії серед дітей;

  • розробка профілактичної програми для першокурсників університетів.

Зокрема, рада затвердила виправлений зміст посібника, який має базуватись на міжнародних стандартах ООН з профілактики та приділяти особливу увагу етіологічним аспектам профілактики.

Також рада підготувала концепцію програми для першокурсників, яка має включати десять основних сесій та ряд допоміжних, залежно від потреб цільової групи. Захід відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

Семінар для ніжинських фахівців

 29 квітня 2015 в Ніжинському професійному ліцеї побуту та сервісу відбувся семінар на тему науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. В заході прийняли участь 20 фахівців Ліцею з числа вчителів, майстрів виробничого навчання та представників адміністрації. Мета семінару полягала в поширенні науково обґрунтованого підходу в профілактиці та визначенні потреб в такій профілактиці серед студентів Ліцею. Учасники ознайомились з основами профілактики, переглянули відеоматеріал, грали в інтерактивні ігри, обговорювали виклики профілактики та відповідали на питання  анкети. Всі були дуже зворушені, коли взнали, що кошти для проведення профілактичних заходів збирали діти в Японії.

Захід проведений Чернігівською громадською організацією «Центр профілактики «Вибір». Даний тренінг відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

Семінар з профілактики в Прилуках

24 квітня 2015 року в Прилуцькому професійному ліцеї відбувся семінар з науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. Вчителі, майстри виробничого навчання та представники адміністрації прийняли участь в заході, що проводили експерти з Центру профілактики «Вибір» Валерій Рябуха та Вадим Строкін. Учасники ознайомились з основами профілактичної теорії, переглянули науково-популярний фільм, прийняли участь в інтерактивних іграх, відповіли на питання анкети та допомогли визначити потреби в профілактиці серед студентів Ліцею.

Даний тренінг відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

"Найцікавіший освітній захід..."

22 квітня 2015 р. в Ніжинському професійному аграрному ліцеї відбувся семінар з науково обґрунтованої профілактики.  Метою даного заходу було поширення підходу з позицій науки в профілактиці наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей, та визначення потреб в подібній профілактиці серед студентів Ліцею. Серед 20 присутніх фахівців були: вчителі, майстри виробничого навчання та представники адміністрації. Проводили семінар представники Центру профілактики «Вибір» Валерій Рябуха та Вадим Строкін. Учасники ознайомились з особливостями науково обґрунтованої профілактики та наявними практиками, а також грали в інтерактивні ігри та переглядали науково-популярні фільми. В кінці семінару, під час обміну враженнями та пропозиціями, один з учасників сказав, що це був найцікавіший освітній захід в якому він коли-небудь приймав участь...

Даний тренінг відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

Міліція обговорює профілактику

15 квітня 2015 р. в Міністерстві внутрішніх справ України відбувся круглий стіл на тему науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. В заході прийняли участі представники кримінальної міліції в справах дітей з Одеської, Чернігівської, Житомирської, Сумської, Вінницької та Полтавської областей, а також представники університетів, Міністерства освіти та науки, засобів масової інформації. Вів круглий стіл Олексій Лазаренко, начальник Управління КМСД МВС України. Презентацію щодо профілактики з позицій науки виконав Валерій Рябуха, представник Центру профілактики «Вибір». Всі учасники поділились їх розумінням щодо більш широкого залучення міліції до профілактичної роботи серед дітей. Одна з рекомендацій полягала в доцільності представлення чернігівського досвіду в і інших областях України та в забезпеченні колег превентивними інструментами: посібники, фільми, тренування, превентивні моделі. Всі рекомендації будуть проаналізовані та подані на схвалення Міністру внутрішніх справ. 

Даний тренінг відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

Семінар в Центрі професійної освіти

07 квітня 2015 року в Чернігівському центрі професійної освіти відбувся другий семінар-тренінг із серії п’яти семінарів для вчителів професійно-технічної освіти Чернігівської області. Захід проводили Валерій Рябуха та Вадим Строкін, представники Центру профілактики «Вибір». Учасники слухали презентацію щодо науково обґрунтованого підходу в профілактиці, приймали активну участь в іграх та інших інтерактивних вправах. Також було продемонстровано два фільми щодо профілактики, зроблені зусиллями Центру профілактики.

Мета семінару передбачала поширення інформації про профілактику з позицій науки та визначення потреб в подібній профілактиці.Даний тренінг відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

Перший крок 

2 квітня 2015 р. Чернігівська ГО «Центр профілактики «Вибір» провела перший з запланованих п’яти семінарів на тему «Науково обґрунтована профілактика наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей». Мета заходу: поширення профілактики з позицій науки та визначення потреб в профілактиці в конкретній освітній установі. Такою установою став Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту. Серед двадцяти учасників були: представники адміністрації, соціальні педагоги, психологи, майстри та вчителі. Проводили семінар представники Центру Валерій Рябуха та Вадим Строкін. Тренери зробили презентацію щодо науково обґрунтованої профілактики, провели декілька ігор та інших інтерактивних вправ. В кінці семінару учасники поділились враженнями щодо проведеного заходу і висловили побажання та пропозиції. В Ліцеї чекають на пілотне проведення профілактичної програми для їх першокурсників.

Даний тренінг відбувся за підтримки Управління ООН з питань наркотиків і злочинності та Управління освіти на науки Чернігівської облдержадміністрації.

Підсумковий круглий стіл

З метою аналізу проведеної профілактичної робити та визначення подальших дій 26 березня 2015 р. в Чернігівській школі-інтернаті ім. Юрія Коцюбинського відбувся круглий стіл, в якому прийняли участь тренери програми "Вибір", викладачі університету, представники управління освіти, міліції, шкільної адміністрації. Спочатку Володимир Смаль, директор школи-інтернату, організував ознайомлення зі школою та учнями. За тим учасники переглянули фільм про звершення та виклики Центру профілактики "Вибір" в 2014/2015 році, після чого кожен з учасників висловив враження про програму та висловив побажання та рекомендації на подальшу діяльність. Загальний висновок - профілактичний процес має бути продовжений.

Людмила Завацька, завідуюча кафедрою соціальної педагогіки Чернігівського педагогічного університету, вручила сертифікати тренерам програми про успішне завершення теоретичного та практичного курсів з профілактики. Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія.

Матеріали з науково обґрунтованої профілактики

Для підтримки та поширення науково обґрунтованої профілактики Центр профілактики «Вибір» щойно випустив DVD з відповідними матеріалами. Диск містить:

  • Електронні версії профілактичних програм «Вибір-8» та «Вибір-5»;
  • Електронний посібник з основ профілактики;
  • П’ять науково-популярних фільмів для сесій програми «Вибір-8»: «Відповідальний вибір», «Ризики», «Обережно – злочин», «Твоє майбутнє. Повага», «Норми поведінки»;
  • Науково-популярний фільм «Права дитини та міліція».

Половина тиражу 17 березня 2015 р. була передана до Чернігівської обласної бібліотеки ім. В. Короленка для подальшого розповсюдження серед бібліотек області. Інша половина буде роздана вчителям та тренерам програми «Вибір».

Світлана Шевченко (на знімку), начальник відділу комплектування обласної бібліотеки  з вдячністю прийняла диски з важливим матеріалом.Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія.

Репетиція тренерів

05 березня 2015 року в Чернігівському національному педагогічному університеті відбувся черговий (третій) семінар з підготовки тренерів програми «Вибір-5». Тренери аналізували здобутки та виклики під час проведення сесій програми для п’ятикласників в школах Чернігова. На сьогоднішній день вони провели від п’яти сесій в ЗОШ №3 до семи – в ліцеї №22.

 Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Семінар для тренерів

18 лютого 2015 р. в Чернігівському національному педагогічному університеті відбувся другий семінар для тренерів програми «Вибір-5». На теперішній час тренери провели від двох до п’яти сесій програми в чернігівських школах №№ 1, 3, 9, 22 та 33. На цьому шляху були як досягнення так і виклики. Для того щоб ефективно долати виклики учасники ділились досвідом та провели репетиції майбутніх сесій.

 Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

 Завершальна сесія «Вибору-8» в школі Старого Білоуса

11 лютого 2015 року завершальна десята сесія програми «Вибір-8» була проведена в школі с. Старий Білоус. В цій школі програму проводили Анна Корбаш, соціальний педагог, та Олександр Кузьменко, співробітник кримінальної міліції в справах дітей (КМСД). В сесії також прийняла участь Наталія Юріна, співробітниця обласного підрозділу КМСД. Вона привітала учнів та вручила їм сертифікати про успішне завершення програми «Вибір-8». Учні також переглянули документальний фільм «Зобов’язання 8-го класу Старобілоуської ЗОШ».

 Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Сесія “Святкування» в Менській гімназії

 05 лютого 2015 року завершальна сесія «Вибору-8» - «Святкування», була проведена в Менській районній гімназії. Програму для 8-В класу проводили Олена Шкурат, педагог-організатор, та Вячеслав Середа, співробітник кримінальної міліції в справах дітей. В сесії приймали також участь: Михайло Кадушко, директор гімназії, Людмила Левченко, заступник директора, та Алла Лавська, класний керівник.

На початку заняття учасники переглянули документальний фільм, «Зобов’язання 8-В класу Менської гімназії». За тим директор гімназії вручив учням сертифікати про успішне завершення програми «Вибір». Присутні гості привітали восьмикласників з їх досягненнями. Алла Лавська зазначає, що після проведеної програми, поведінка дітей стала більш відповідальною та свідомою.

Тренери програми отримали сертифікати від Чернігівського педагогічного університету про проходження ними теоретичного та практичного курсів з науково обгрунтованої профілактики.  Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Репетиція – запорука успіху

4 лютого 2015 р. в Чернігівському педагогічному університеті відбувся тренінг з подальшої підготовки тренерів програми «Вибір-5». Команда тренерів включає студентів першого, другого та третього курсів Університету, які підсилені представницею кримінальної міліції в справах дітей Наталією Юріною. Тренери обмінялись досвідом, накопиченим в ході проведення перших сесій «Вибору-5» та провели репетицію майбутніх сесій програми.

 Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Круглий стіл в Ніжинському університеті

28 січня 2015 р. в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя відбувся круглий стіл щодо науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. Серед 29 учасників були тренери програми «Вибір-8», соціальні педагоги шкіл м. Ніжина, представниця МВС України, професори та викладачі Ніжинського та Чернігівського університетів, а також Чернігівського юридичного коледжу. Презентації з приводу зазначеної профілактики виконали: Валерій Рябуха, експерт з профілактики; Людмила Завацька, професор Чернігівського педагогічного університету; Данило Конончук, соціальний педагог Ніжинської гімназії №3; Леся Мазніченко, представниця кримінальної міліції в справах дітей МВС України та Дмитро Шевченко, викладач Чернігівського юридичного  коледжу Державної пенітенціарної служби України. Всі учасники поділились своїми враженнями щодо вказаного проекту та надали рекомендації, які були систематизовані та прийняті до виконання Центром профілактики «Вибір».

Соціальні педагоги та представники КМСД, які проводили програму «Вибір-8», отримали від Чернігівського університету сертифікати тренерів з профілактики. 14 учасників круглого столу задекларували бажання та готовність стати тренерами з профілактики. Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Випускна сесія “Вибору-8» в Городні

15 січня 2015 р. випускна сесія програми «Вибір-8» була проведена в Городні. Оскільки в місцевій школі-інтернаті навчається лише три восьмикласники, то тренери Юлія Гречуха та Юлія Мироненко прийняли рішення про об’єднання їх з однолітками з Городнянської районної гімназії. Це принесло переваги, завдяки комунікації та спілкуванню між учнями.

Під час сесії учасники переглянули фільм «Зобов’язання 8-го класу», та поділились враженнями від програми. За тим заступник директора гімназії Галина Зацаринна вручила восьмикласникам сертифікати про успішне завершення програми «Вибір-8» та привітала їх з цією подією. Програма «Вибір» буде продовжена в м. Городня.Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія.

Старт «Вибору-5» в 2015 році

12-13 січня 2015 року новий раунд підготовки тренерів профілактичної програми «Вибір-5» відбувся на базі Чернігівської бази відпочинку «Sunrise». Цього разу тренерами програми будуть десять студентів Чернігівського національного педагогічного університету. Проводили навчання викладачі Університету Лариса Рень та Ліна Махоткіна. Їм допомагали Вадим Строкін, експерт із здорового способу життя та Валерій Рябуха, експерт з профілактики.

Першого дня студенти вивчали основи профілактики, фактори ризиків та захисту, профілактичні теорії, управління процесом навчання  та ефективні технології викладання. Другий навчальний день був присвячений репетиціям сесій «Вибору-5». Суттєву допомогу в цьому надали представники шкіл, де буде впроваджуватись програма. Це школи №1, 3, 9, 22 та 33. Перша сесія має відбутись 19 січня. Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні.

Вибір-8 в Ніжині

18 грудня 2014 р. в Ніжинській гімназії №3 відбулась заключна  десята сесія програми «Вибір-8». В гості до восьмикласників завітали представники адміністрації школи, міського управління освіти, а також соціальні педагоги шкіл міста. Учні переглянули фільм «Зобов’язання 8-А класу Ніжинської гімназії №3», що був створений Вадимом Строкіним. Директор гімназії, Вікторія Пушкіна, разом з тренерами програми Світланою Колесник та Данилом Конончуком вручили дітям сертифікати про успішне завершення програми «Вибір». Присутні гості та восьмикласники обмінялись вітальними словами та враженнями.

Наступним кроком команди програми «Вибір» в Ніжині має стати круглий стіл для освітян, що запланований на січень 2015 року.Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні та Чернігівської обласної благодійної організації "Аратта".

Випускна сесія в Новгороді-Сіверському

   9 грудня 2014 року Новгород-Сіверська державна гімназія стала першою в даному навчальному році школою, де відбувся випускний десятий урок програми «Вибір-8». Програму в гімназії проводили Ніна Сердюк, психолог закладу, та Віктор Руденко, соціальний педагог. Директор гімназії, Олександр Пшеничний, також прийняв участь в уроці «Святкування». Він виголосив святкову промову та вручив учням Сертифікати про успішне завершення програми «Вибір-8». Всі учасники переглянули документальний фільм «Зобовязання 8-А класу Новгород-Сіверської гімназії», що був створений Вадимом Строкіним. 

   Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія.

«Вибір-8» в Менській районній гімназії

13 листопада 2014 р. шоста сесія програми «Вибір-8», «Поведінка в ситуації вибору», була проведена в Менській районній гімназії тренерами Оленою Шкурат, соціальний педагог, та Владиславом Середою, співробітник кримінальної міліції в справах дітей. Восьмикласники отримали переваги від вправи-рухавки, тематичної презентації, групової роботи та рольової гри. Також вони подивились документальний фільм «Сказати «ні», знятий для профілактичної програми «Keepin’ It REAL» в Університеті штату Пенсільванія.

Захід відбувся в межах проекту «Права дитини та міліція», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні та Чернігівської обласної благодійної організації "Аратта".

Сесії в Городні та Щорсі

12 листопада 2014 р. тренерська команда м. Городні провела другу сесію програми «Вибір-8» - «Ризики». В ході уроку учні взнали про суть ризиків, різницю між обґрунтованими та необґрунтованими ризиками, подивились тематичний фільм та пограли в гру «Відгадай». Метою гри є розкриття природи ризиків та донесення до учнів в ігровій формі важливої інформації. За ходом сесії уважно спостерігав директор школи, представник районного управління освіти та класний керівник восьмикласників. Цього ж дня тренери Валентина Грязнова та Богдан Табачук провели в Щорській школі-інтернаті шосту сесію програми – «Поведінка в ситуації вибору». За уроком тут також спостерігала директор школи та класний керівник.

Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія.

«Вибір-8» в Ніжині

5 листопада 2014 року Данило Конончук та Валерій Рябуха провели сесію «Обережно злочин» в Ніжинській гімназії №3. Данило – соціальний педагог гімназії. Він проводить «Вибір-8» у співпраці з Світланою Колесник, співробітницею кримінальної міліції в справа дітей. Дана сесія проводилась в актовому залі, де восьмикласники мали вдосталь місця для групової роботи, вправи-руханки та перегляду тематичного фільму. Урок спостерігали класний керівник та заступник директора з виховної роботи.

Проект підтримується Посольством США в Україні та Чернігівською обласною благодійною організацією «Аратта».

Сесія «Обережно – злочин» в Борзнянській школі-інтернаті

4 листопада 2014 року в Борзнянській школі-інтернаті була проведена четверта сесія програми «Вибір-8». Урок «Що ми знаємо про наркотики проводили тренери Ірина Сова, заступник директора школи, та Лариса Чорнуха, соціальний педагог. Тематичний документальний фільм, що був знятий Центром профілактики «Вибір», допоміг захопити увагу учнів та забезпечити їх юридично-важливою інформацією. Валерій Рябуха, голова ради Центру прийняв участь в проведенні сесії.

Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія.

Старобілоуська школа

Третю сесію програми «Вибір-8» - «Що ми знаємо про наркотики», провели в загальноосвітній школі с. Старий Білоус, що в Чернігівському районі, Анна Корбаш та Валерій Рябуха. В межах уроку учні також подивились документальний фільм «Ризики», що висвітлює питання вживання наркотичних речовин як приклад необґрунтованих ризиків.

Проект підтримується Посольством США в Україні та Чернігівською обласною благодійною організацією «Аратта».

Обережно –злочин

21 жовтня 2014 р. в Прилуцькій ЗОШ №10 пройшов четвертий урок програми «Вибір-8». Цього разу крім тренера-соціального педагога школи Світлани Соловйової в уроці прийняли участь Людмила Завацька, професор, завідуюча кафедрою соціальної педагогіки Чернігівського педагогічного університету та Валерій Рябуха, голова ради Центру профілактики «Вибір». Тема уроку – «Обережно – злочин». Мета заняття: попередження скоєння учнями правопорушень та профілактика віктимної поведінки, що має мінімізувати шанси стати жертвою злочину.

Проект підтримується Посольством США в Україні та Чернігівською обласною благодійною організацією «Аратта».

«Вибір-10» в Прилуцькій виховній колонії

07 листопада 2013 р. Центр профілактики «Вибір», в межах семінару «Науково обґрунтована профілактика», що проводився для співробітників Прилуцької виховної колонії, провели визначення потреб в зазначеній профілактиці. Як результат попередньої роботи, з 21 по 23 жовтня 2014 року команда Центру організувала проведення триденнного профілактичного тренінгу для вихованців Прилуцької виховної колонії. Мета заходу включала пілотне проведення щойно створеної програми «Вибір-10», яка розрахована на молодь 16-17 річного віку, а також створення інструменту для визначення факторів ризику та захисту в умовах установи виконання покарань. Тренінг, що включав десять сесій, проводили курсанти Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України Оксана Будола та Антон Сікун. Їм допомагали:

  • Людмила Завацька, професор, завідуюча кафедрою соціальної педагогіки Чернігівського національного педагогічного університету;

  • Валерій Рябуха, експерт з профілактики;

  • Дмитро Шевченко, викладач Чернігівського юридичного коледжу.

Первинне та повторне дослідження, що проводилось на початку та в кінці тренінгу, допомогло визначити фактори ризику та захисту, а також оцінити ефективність навчання. Результати – позитивні. Тренерська команда має за мету провести наступний раунд тренінгу в трьох виховних колоніях України, заради подальшого вдосконалення «Вибору-10» та його ймовірного проведення в усіх семи колоніях держави.

Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія. Підтримку проекту також надають Державна пенітенціарна служба України та Чернігівський юридичний коледж ДПтС України.

«Вибір-8» в школах-інтернатах Чернігівщини

З 21 по 24 вересня 2014 р. тренінг з підготовки тренерів профілактичної програми «Вибір-8» відбувся на чернігівській базі відпочинку «Sunrise». Цього разу цільовою аудиторією програми будуть восьмикласники шкіл-інтернатів Чернігівської області. Учасники представляли навчальні заклад з Борзни, Городні, Новгорода-Сіверського, Щорса та Чернігова. Всі вони працюють в школах-інтернатах соціальними педагогами або ж психологами. Семінар проводили:

·         Валерій Рябуха, голова ради центру профілактики «Вибір»;

·         Ліна Махоткіна, викладач Чернігівського педагогічного університету;

·         Вадим Строкін, експерт із здорового способу життя.

Тренінг включав теоретичну частину, де майбутні тренери ознайомились з теоріями профілактики, факторами ризику та захисту, особливостями управління в класі та іншими темами, а також практичну частину, щодо особливостей проведення сесій програми «Вибір-8». Перед тим як розпочати проведення програми, тренери проведуть попереднє дослідження в групах інтервенції та контрольних класах.

Даний проект реалізується за підтримки Бюро Держдепартаменту США з питань освіти та культури, а також Інституту Міжнародної Освіти. Валерій Рябуха, який є керівником проекту, в 2009-2010 рр. був учасником Програми Хюберта Хамфрі в Університеті Штату Вірджинія. Підтримку проекту також надають Управління освіти та науки Чернігівської облдержадміністрації та Чернігівська обласна благодійна організація «Аратта».

Права дитини та міліція

З 16 по 18 вересня 2014 року, в межах проекту «Права дитини та міліція», на базі чернігівської бази відпочинку «Sunrise» пройшов тренінг з підготовки тренерів для програми «Вибір-8».  Метою проекту є опробування моделі співпраці міліції та освітян в площині профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей. Серед учасників тренінгу були співробітники кримінальної міліції у справах дітей (КМСД) та соціальні педагоги з Мени, Ніжина, Прилук та Чернігівського району. Проводили захід професор Людмила Завацька, завідуюча кафедрою соціальної педагогіки педагогічного університету та Валерій Рябуха, голова ради Центру профілактики «Вибір». В цьому їм допомагали Наталія Юріна, співробітник УМВС в Чернігівській області та Вадим Строкін, експерт із здорового способу життя.

Великий інтерес до проекту проявило Управління КМСД МВС України. Їх представник Леся Мазніченко прибула на тренінг з Києва, ознайомилась з учасниками та поділилась власним баченням профілактики злочинності серед дітей. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні та Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта».

Звіт перед Одеською громадою

18 липня 2014 року в приміщенні готелю «Лєрмонтовський», що в м. Одесі, відбувся круглий стіл «Про результати проекту «Від Чернігова до Одеси: внесок громади до забезпечення права дитини на захист від шкідливих речовин». В заході прийняли участь одеські і чернігівські учасники проекту та запрошені фахівці, серед яких були Волошина Ольга Миколаївна, начальник обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; Капуляк Віталій Петрович, начальник відділу кримінальної міліції в справах дітей ГУМВС України в Одеській області та інші представники підрозділів державної влади, які покликані працювати з дітьми.

В ході круглого столу були зроблені презентації щодо підсумків проекту та обговорювались плани подальших кроків.  Зокрема, Семикоп Тетяна Євгенівна, директор Одеського обласного громадського руху «Віра. Надія. Любов» розповіла про мотивацію до участі в проекті, Рябуха Валерій Володимирович, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта» - про складові науково обґрунтованої профілактики, а Юріна Наталія Вікторівна, тренер-експерт програми «Вибір», презентувала досвід пілотного проекту профілактичної програми для п’ятикласників «Вибір-5». Опитування, проведене після презентацій, показало практично одностайну підтримку проведеної роботи та бажання до її продовження на теренах Одещини.

Учасники за результатами роботи прийняли рекомендації для майбутніх заходів, серед яких були:

  • Проведення програми «Вибір-5» в школах Одеси;

  • Продовження проведення програми «Вибір-8» (для восьмикласників);

  • Проведення «Вибору» в центрах реабілітації для дітей;

  • Залучення до тренерської роботи фахівців центру соціальних служб для молоді;

  • Активне залучення співробітників КМСД до навчання та проведення програм профілактики;

  • Інші рекомендації.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні та громадської організації «Віра. Надія. Любов».

 

Погляд в майбутнє

В межах проекту «Від Чернігова до Одеси…» чотири семінари на тему науково обґрунтованої профілактики були проведені в школах-інтернатах Чернігівської області в Щорсі, Городні, Борзні та Новгород-Сіверському. Заради систематизації результатів вказаних семінарів та для обговорення концепції подальших профілактичних зусиль в школах-інтернатах Чернігівщини, 08 липня 2014 року в приміщенні Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта» був проведений круглий стіл. В заході прийняли участь по два представники вказаних навчальних закладів, а також представники ГО «Аратта», Чернігівського педагогічного університету та кримінальної міліції в справах дітей. Учасники обговорили здобутки семінарів та запропонували ідеї для наступного проекту.

Зокрема, вони підтримали концепцію нового проекту, який полягає в підготовці тренерів з числа місцевих кадрів (соціальних педагогів, психологів, вихователів) та проведенні програми «Вибір-8» у згаданих закладах. Проведене опитування показало, що 100% респондентів бажають особисто пройти навчання та проводити профілактичну програму «Вибір-8» в своїх школах.

Під час круглого столу був презентований щойно надрукований посібник для тренерів з профілактики «Вибір-5». Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

 В Новгород-Сіверському

25 червня 2014 року в Новгород-Сіверській гімназії ім. Ушинського відбувся семінар «Науково обґрунтована профілактика наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей». В заході прийняли участь фахівці району, які працюють з дітьми: соціальні педагоги, організатори, психологи, співробітники міліції. Тренінг проводили Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної громадської організації «Аратта» та Наталія Юріна, співробітник кримінальної міліції у справах дітей УМВС в Чернігівській області. Мета семінару включала поширення інформації про науково обґрунтований підхід в профілактиці та визначення потреб в подібній профілактиці в Новгород-Сіверському районі.

Опитування, що проводилось на початку та по завершенню тренінгу продемонструвало актуальність виклику та готовність учасників до впровадження профілактичних програм в місцевих навчальних закладах. 60 % опитаних особисто готові пройти підготовку та проводити програму «Вибір». Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Семінари в Бессарабії

06 та 08 травня 2014 року семінари на тему науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед дітей відбулись відповідно в м. Татарбунари (на базі районного відділу освіти) та м. Арцизі (на базі будинку творчості дітей та юнацтва). В заходах прийняли участь представники громадських організацій, вчителі, соціальні педагоги, організатори та психологи. Проводив семінари менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта» Валерій Рябуха. Організаційну допомогу надала Одеська обласна громадська організація «Життя плюс» та її лідер Андрій Григор’єв.

В ході семінарів учасники отримали інформацію щодо основ профілактики та ознайомились з практичним досвідом профілактики з позиції науки, що проводиться в школах Чернігова та Одеси. Опитування на початку та по завершенню семінару продемонструвало ефективність заходу та допомогло визначити потребу в профілактиці в даних містах. В Татарбунарах 47% учасників висловили особисту готовність пройти навчання та проводити програму «Вибір», а в Арцизі цей показник склав аж 73%. Це зобов’язує до відповідних подальших дій.

Заходи відбулись за підтримки Посольства  США в Україні. 

Семінари в Городні та Борзні

15 та 17 квітня 2014 р. в Городнянській та Борзнянській школах-інтернатах Чернігівської області відбулись семінари на тему науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед підлітків. В заході прийняли участь соціальні педагоги, психологи та організатори із шкіл райцентрів та наближених сільських шкіл Борзнянського району. Семінар проводили Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта” та Наталія Юріна в Городні і Вадим Строкін в Борзні. Учасники ознайомились з основами теорії профілактики та досвідом подібної профілактики в м. Чернігові. Також вони прийняли участь в грі „Відгадай”, яка є складовою профілактичної програми „Вибір.

Дослідження, що проводилось до та після семінару, засвідчило, що 90% учасників семінару в Борзні вважають, що проведення профілактичних програм в школах є необхідним. 10% респондентів назвали профілактику доцільною. Жоден з опитаних не назвав це зайвим. Майже половина з опитаних (47%) висловили готовність особисто пройти відповідну підготовку та проводити профілактичну програму в подальшому та так ж кількість  вважають це за можливе. Заходи відбулись за підтримки Посольства США в Україні.

Завершальна сесія «Вибору-5»

12, 17 та 20 березня 2014 року в чернігівських школах №1, №16 та №9 відповідно відбулась завершальна десята сесія профілактичної програми «Вибір-5»,  що проводилась для п’ятикласників. Даня сесія проходила в незвичній атмосфері, оскільки за нею спостерігали не лише учні та тренери, а й запрошені представники батьківського комітету. Їх інтерес до програми пояснюється як змістом профілактичної програми так і участю тренерів з числа курсантів та співробітників кримінальної міліції в справах дітей.

В межах сесії учні повторили попереній матеріал, підготували та зачитали сценарії особистих зобов’язань. Представники адміністрації шкіл вручили всім учням сертифікати про успішне завершення матеріалу програми «Вибір-5». Учні переглянули фільм, створений в кожному класів Вадимом Строкіним на базі відеоматеріалу, знятого під час уроків програми. Також всі вони отримали солодкі подарунки. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні та Чернігівської обласної благодійної організації «Арата».

Круглий стіл в міській раді

13 березня 2014 року в приміщенні Чернігівської міської ради відбувся круглий стіл щодо проведення програми «Вибір» в школах Чернігова в поточному навчальному році. Захід вела Анна Романова, заступник міського голови м. Чернігова. Серед учасників круглого столу були представники Управління освіти, Чернігівського педагогічного університету, Чернігівського юридичного коледжу, УМВС в Чернігівській області, загалом 38 осіб. Журналісти місцевих ЗМІ фіксували цю подію та вели трансляцію через Інтернет.

На початку Вадим Строкін, виконавчий директор Чернігівського центру профілактики «Вибір» презентував документальний фільм «Від Чернігова до Одеси: внесок громади в забезпечення права дитини на захист від шкідливих речовин. Після цього Анна Романова та професор Людмила Завацька вручили тренерам програми сертифікати тренерів з профілактики. За тим учасники дискутували результати проведеної програми та вносили пропозиції щодо подальшої роботи. Детальну презентацію надав Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта».

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Пульс «Вибору-5»

26 лютого  2014 року в приміщенні Чернігівського педагогічного університету відбувся черговий круглий стіл тренерів програми «Вибір-5», котрі на теперішній час провели для п’ятикласників по шість уроків програми в чернігівських школах №1, №9 та №16. В ході заходу тренери:

  • проаналізували проведені уроки;

  • запропонували корективи до програми;

  • провели репетицію подальших уроків «Вибору-5»

Круглий стіл відбувся за підтримки Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта»,  Чернігівського національного університету та Посольства США в Україні.

«Вибір-5» в процесі

Профілактична програма «Вибір-5» була успішно розпочата в чернігівських загальноосвітніх школах №1, №9 та №16. Тренери встигли провести по три уроки програми для п’ятикласників. З метою аналізу проведених занять та підготовки до подальших сесій «Вибору-5» 12 лютого 2014 р. в Чернігівському національному педагогічному університеті проведений додатковий семінар, в якому прийняли участь  тренери програми, а також викладачі університету. Тренери розповіли про успіхи та виклики на їх шляху, на що отримали поради від фахівців освіти.

Захід відбувся за підтримки Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта» та Посольства США в Україні

Навчання тренерів для „Вибору-5”

З 25 по 27 січня 2014 року в приміщенні чернігівської бази відпочину “Sunrise” відбувся семінар з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір-5”. В заході прийняли участь 12 учасників, серед яких майбутні тренери програми, вчителі та тренери, які проводили семінар. Особливістю даного семінару була участь класних керівників класів проведення програми. Саме вони виступали в якості експертів щодо роботи з даною віковою групою.

Проводили тренінг професор Людмила Завацька, якій допомагали Валерій Рябуха та Вадим Строкін. Серед тренерів „Вибору-5” студенти Чернігівського педагогічного університету, курсанти Чернігівського юридичного коледжу та співробітниця кримінальної міліції в справах дітей.

Програма „Вибір-5” буде вперше проводитись в трьох школах Чернігова з 28 січня 2014 р. Призи для заохочення п’ятикласників надала Чернігівська обласна благодійна організація „Аратта”. Семінар був організований завдяки підтримці зі сторони Посольства США в Україні. 

Завершальні уроки програми „Вибір”

25 та 26 грудня 2013 р. завершальний урок програми „Вибір” відбувся в Чернігівській школі №29 та Колегіумі №11. Учні переглянули фільми „Мої зобов’язання” та урочисто отримали сертифікати про успішне завершення курсу уроків „Вибір”. В обох навчальних закладах  на уроках були присутні директори шкіл, заступники директорів з виховної роботи і гості з відділу у справах сім’ї та молоді і центру практичної психології.

Тренери представляли Чернігівський юридичний коледж Державної пенітенціарної служби України. Дані уроки стали останніми сесіями програми „Вибір” в поточному навчальному році. Загалом програма була проведена в одинадцяти школах Чернігова, трьох школах Одеси та школі смт. Березна, Менського району. Підтримку програмі „Вибір” надають Посольство США в Україні, Відділ у справах сім’ї та молоді Чернігівської міської ради, Управління освіти м. Чернігова, Чернігівський педагогічний університет, Чернігівський юридичний коледж та УМВС України в Чернігівській області.

Семінар в Щорському інтернаті

18 грудня 2013 р. в Щорській школі-інтернаті відбувся семінар на тему науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед підлітків. В заході прийняли участь соціальні педагоги, психологи та організатори із шкіл м. Щорса та наближених сільських шкіл Щорського району. Семінар проводили Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта” та Наталія Юріна, співробітниця обласного відділу кримінальної міліції у справах дітей.

Учасники ознайомились з основами теорії профілактики та досвідом подібної профілактики в м. Чернігові. Також вони прийняли участь в грі „Відгадай”, яка є складовою профілактичної програми „Вибір”. Дослідження, що проводилось до та після семінару, засвідчило, що 78% учасників вважають, що проведення профілактичних програм в школах є необхідним та 22% - доцільним. Жоден з опитаних не назвав це зайвим. Половина з опитаних висловили готовність особисто пройти відповідну підготовку та проводити профілактичну програму в подальшому.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Семінар для сільських вчителів 

13 грудня 2013 р. в школі села Макошине Менського району відбувся семінар на тему науково обґрунтованої профілактики. В заході прийняли участь  12 вчителів. Проводив семінар Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”.

На початку семінару 18% учасників вважали проведення науково обґрунтованої профілактики в школах зайвим. Разом з тим, повторне опитування, проведене по завершенню порядку денного заходу, показало, що подібної думки вже ніхто не притримувався. Натомість 100% учасників вважали профілактику в школах необхідною та доцільною.

Семінар відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Зобов’язання одеситів 

В період з 20 по 22 листопада 2013 року в трьох школах Одеси відбувся дев’ятий урок програми „Вибір” – „Мої зобов’язання”. Восьмикласники написали сценарії особистих зобов’язань, які мають стати проектом їх дорослого життя. За тим Вадим Строкін, експерт програми „Вибір”, записав зобов’язання учнів на відео. Згодом він створив відповідні фільми, які восьмикласники переглядатимуть під час десятого завершального уроку програми.

В пілотному проведенні „Вибору” в Одесі приймають участь школа №68, Одеський правовий ліцей та навчально-виховний комбінат №1. Програма координується Одеським громадським рухом "Віра. Надія. Любов". Тренерська команда включає співробітників кримінальної міліції у справах дітей та студентів місцевих вищих навчальних закладів. Програма „Вибір” проводиться за підтримки Посольства США в Україні.

П’ятий урок „Вибору” в школі-інтернаті

 11 листопада 2013 року першокурсниці Чернігівського педагогічного університету Юлія та Вікторія провели п’ятий урок програми „Вибір” для восьмикласників Чернігівської школи-інтернату. На початку уроку учні повторили попередній матеріал, після чого тренери оголосили тему дня – „ВІЛ/СНІД: виклик та подолання”. Восьмикласники подивились короткий фільм щодо теми, а за тим прийняли участь у вікторині за мотивами фільму. Як результат - учні продемонстрували гарні знання в питаннях шляхів поширення ВІЛ та його попередження. Це також підтвердила гра, яку організували тренери.

В уроці приймали участь два представники шкільної адміністрації, які в подальшому висловили задоволення від побаченого та відчутого. Програма „Вибір” проводиться за підтримки Посольства США в Україні та Відділу у справах сім’ї та молоді Чернігівської міської ради.

Семінар в Прилуцькій виховній колонії

7 листопада 2013 року в Прилуцькій виховній колонії відбувся семінар на тему „Науково обґрунтована профілактика наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності”. В заході прийняли участь співробітники колонії, які відповідають за виховну та соціальну роботу, та гості з Чернігова:

- Людмила Завацька, професор Чернігівського педагогічного університету;

- Дмитро Шевченко, викладач Чернігівського юридичного коледжу;

- Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”.

Також в семінарі прийняла участь представниця Посольства США в Україні Тетяна Подобинська-Штик.

В ході семінару учасники ознайомились з презентаціями щодо теорії профілактики та науково обґрунтованого досвіду профілактики в школах Чернігова. Також вони прийняли участь в грі „Відгадай”, яка є елементом профілактичної програми „Вибір”.  Під час попереднього опитування половина учасників вірила, що контроль пропозиції є основною стратегією в попередженні наркоманії. В той же час опитування проведене в кінці семінару показало, що такої думки притримувались вже лише 20 % респондентів, тоді як 80 % учасників назвали профілактичні програми основною стратегією в протидії наркоманії. Половина опитаних висловила готовність особисто прийняти участь в проведенні подібних програм.

Семінар відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Семінар для фахівців профтехосвіти

31 жовтня 2013 року в Ніжинському професійно-технічному училищі №2 відбувся семінар на тему науково обґрунтованої профілактики. В заході прийняли участь соціальні педагоги та психологи ПТУ Чернігівської області. Валерій Рябуха, менеджер проектів „Аратти” зробив презентації щодо науково обґрунтованої профілактики та досвіду проведення профілактичної програми „Вибір” в школах Чернігова в попередньому навчальному році. Вадим Строкін, експерт з питань профілактики, продемонстрував відео матеріали щодо програми „Вибір”. Вікторія Філатова, директор „Аратти” поділилась інформацією щодо діяльності „Аратти” та закликала до співпраці.

Проведені попередній та підсумкові опитування серед інших показали наступні результати:

  • 95% (19 з 20) учасників вважають, що профілактичні програми необхідно проводити в ПТУ;

  • 45% респондентів готові особисто проводити профілактичні програми в своїх закладах.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Міліція вивчає науково обґрунтовану профілактику 

24 жовтня 2013 року  в приміщенні Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта” відбувся семінар на тему „Науково обґрунтована профілактика наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед підлітків”.  В заході прийняли участь співробітники кримінальної міліції у справах дітей, начальник відділу виховної роботи Управління освіти м. Чернігова та менеджер проектів Аратти. Порядок денний семінару включав презентації щодо основ теорії профілактики та Чернігівського досвіду науково обґрунтованої профілактики, а також інші актуальні питання. Перед проведенням семінару та по його завершенню проведено дослідження щодо оцінки учасниками ролі та місця профілактики в суспільстві.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Курсантський тренінг

04-05 жовтня 2013 року черговий тренінг з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір” відбувся в приміщенні Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. Цього разу навчання пройшли курсанти Чернігівського юридичного коледжу, котрі в подальшому проводитимуть „Вибір” в трьох школах міста.

В заході прийняли участь семеро другокурсників коледжу та курсанти четвертого курсу Альона і Вадим, які передавали досвід молодшим колегам . Допомагали їм в цьому Валерій, менеджер програм „Аратти” та Владлена, студентка педагогічного університету.

Проект підтримується Посольством США в Україні.

Перший досвід

30 вересня 2013 року команда тренерів, що включає Олю - співробітницю кримінальної міліції у справах дітей та студенток педагогічного університету Юлю і Віку, провела перший урок програми „Вибір” в Чернігівській школі-інтернаті. Це початок програми в школах Чернігова в поточному навчальному році. Перші враження – дуже позитивні. Як тренери так і восьмикласники чекають на чергове побачення.

Інші десять місцевих шкіл розпочнуть програму незабаром. Крім того „Вибір” проводиться в трьох школах Одеси та в одній школі Менського району.

Фото з тренінгу: репетиція

Проект підтримується Посольством США в Україні.

Організація взаємодії

 19 вересня 2013 року в приміщення науково-методичного центру Управління освіти м. Чернігова відбулась робоча зустріч учасників проекту „Від Чернігова до Одеси: участь громади в забезпеченні права дитини на захист від шкідливих речовин”, які представляють м. Чернігів. Серед присутніх були:

  • представники Управління освіти;

  • соціальні педагоги шкіл проведення профілактичної програми „Вибір”;

  • класні керівники восьмих класів, в яких проводитиметься „Вибір”;

  • представники Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка;

  • представник Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України;

  • координатор проекту - менеджер програм Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”.

На початку зустрічі учасники ознайомились з інформацією про проведення програми „Вибір” в десяти чернігівських школах в 2012-2013 навчальному році. В подальшому вони обмінялись думками та пропозиціями щодо проведення  програми в поточному році. За результатами зустрічі прийняте рішення про те, що в семи школах програму будуть проводити студенти ЧНПУ, а в трьох навчальних закладах – курсанти юридичного коледжу.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Чернігів та Одеса разом  

З 13 по 15 вересня 2013 року на базі санаторію „Десна”, що в селі Ладинка Чернігівської області відбувся навчальний семінар з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір”. Серед учасників:

  • 16 студентів Чернігівського національного педагогічного університету;

  • 2 курсантів Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України;

  • 2 співробітників кримінальної міліції у справах дітей;

  • 3 викладачів ЧНПУ;

  • координатор проекту.

Даний захід відбувся в межах проекту „Від Чернігова до Одеси: участь громади в забезпеченні права дитини на захист від шкідливих речовин”, що реалізується Чернігівською обласною благодійною організацією „Аратта” та Одеським обласним рухом „Віра. Надія. Любов.” та підтримується Посольством США в Україні.

Напередодні, з 06 по 08 вересня 2013 року, аналогічний семінар відбувся в селищі Коблеве, Миколаївської області, де готувались тренери для проведення профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності в школах Одеси. Загалом тренери мають провести профілактичну програму „Вибір”, яка включає 10 сесій, в шістнадцяти школах Чернігова та Одеси.

Круглий стіл в Управлінні освіти

22 квітня 2013 р. року в приміщенні Чернігівської школи №14 відбувся круглий стіл  «Досвід науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДУ та злочинності в школах м. Чернігова». В заході прийняли участь заступники директорів чернігівських шкіл з виховної роботи та представники Управління освіти, педагогічного університету, школи №14. Присутні отримали інформацію щодо проведення програми «Вибір» в 2012-2013 навчальному році, в т.ч. презентації Валерія Рябухи, менеджера програм Чернігівської обласної благодійної організації «Аратта»; Олександра Жука, викладача ЧНПУ; Наталії Шалигіної, класного керівника 8-А класу школи №14 (клас де проводилась програма «Вибір».

Представники шкіл міста відповіли на питання анкети щодо підсумків та майбутнього Програми. В т.ч. на питання щодо доцільності проведення профілактичної програми в школах з 30 респондентів 25 (80%) відповіли, що вважають це необхідним та 5 (20%) – доцільним. На питання «Чи хотіли б Ви щоб Програма «Вибір» проводилась в 2013-2014 році в вашій школі?» 27 (90%) респондентів відповіли: «Так» та вказали номера своїх шкіл. Троє респондентів (10%) утримались від відповіді. Анкетування проводилось анонімно. Профілактична програма „Вибір”, проводиться за підтримки посольства США в Україні.

„Круглий стіл” в університеті

 10 квітня 2013 року в приміщенні Чернігівського національного університету імені Т.Г. Шевченка відбувся круглий стіл „Досвід практичної діяльності з профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДУ та злочинності в школах м. Чернігова”. В заході прийняли участь викладачі університету та юридичного коледжу, студенти, які проводили профілактичну програму „Вибір”, представники управління освіти міста та області, співробітники міліції. Кожен з учасників поділився враженнями з приводу проведення „Вибору” в 2012-2013 навчальному році та пропозиціями щодо майбутнього програми.

Родзинкою круглого столу стали фільм зроблений Вадимом Сорокіним та презентація, приготовлена Владленою Ірхою та Ольгою Сенько. Всі студенти програми отримали тренерські сертифікати та бейсболки з логотипом програми „Вибір”. Захід проводила професор Людмила Завацька, завідуюча кафедрою соціальної педагогіки університету.Профілактична програма „Вибір”, проводиться за підтримки посольства США в Україні.

Завершення програми „Вибір” в 2012/13

22 березня 2013 року фінальний, десятий, урок профілактичної програми „Вибір” проведений в школі №2. Цей урок також став останнім серед десяти чернігівських шкіл, де програма проводилась в 2012/13 навчальному році. Загалом тренери провели 100 навчальних сесій. Через 30 днів після завершення профілактичної програми має відбутись повторне дослідження в класах, де проводилась профілактика та в контрольних класах.

Проведення профілактичної програми стало можливим завдяки Управлінню освіти м. Чернігова; Чернігівському національному педагогічному університету; Чернігівському юридичному коледжу;Чернігівській обласній благодійній організації „Аратта”.Профілактична програма „Вибір”, проводиться за підтримки посольства США в Україні.

Випускний „Вибору” в школах №3 та №14 

5 березня 2013 р. десятий, випускний, уроку „Вибору” відбувся в чернігівських школах №3 та №14. Тренерські команди в цих закладах представляли Віталіна Овчар і Альона Яківець в школі №3 та Оля Сесь і Настя Штупун в школі №14. Сертифікати по успішне завершення Програми вручали директор школи та заступник директора відповідно. Відеофільми „Мої зобов’язання” зроблені Вадимом Сорокіним.

Програму „Вибір” адмініструє Чернігівська обласна благодійна організація „Аратта”, а підтримують Управління освіти м. Чернігова, Чернігівський педагогічний університет, Чернігівський юридичний коледж Державної пенітенціарної служби та Посольство США в Україні.

Урок "Святкування"в школах №15 та №34

21 лютого 2013 року десятий заключний урок програми „Вибір”, „Святкування”, було проведено в чернігівській школі-ліцеї №15. В цій школі тренерську команду представляють Діана Нипорка, Таня Мурсалова та Марина Шляхтич (на фото). А  27 лютого урок „Святкування” відбувся в школі №34, де тренери Наталія Пакришень,  Даша Кротюк та Оксана Талалай. Урок включав три основних компонента: вручення сертифікатів про успішне завершення програми „Вибір”, побажання восьмикласникам та перегляд фільму „Мої зобовязання”. Цей фільм був зроблений Вадимом Сорокіним в кожному з випускних класів програми.

Програма підтримується Посольством США в Україні.

Урок Олі та Владлени

Тренери Оля та Владлена 13 лютого провели урок „Поведінка в кризовій ситуації” програми „Вибір” в школі №9. Тренерам вдалось залучити учнів до обговорення та виконання сценічних вправ щодо пасивної, агресивної та впевненої поведінки в кризовій ситуації.

В цій школі програма „Вибір” проводиться третій рік поспіль і вже стала частинкою шкільного життя. Саме зараз, в межах конкурсу щодо здорового способу життя, відбувається виставка плакатів, де „Вибір” знайшов своє віддзеркалення.

Програма підтримується Посольством США в Україні.

Ми будемо знімати кіно

05 лютого 2013 року в приміщенні Чернігівського національного педагогічного університету відбувся десятий тренінг з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір”. Цього разу захід проводився в форматі круглого столу, в якому прийняли участь не лише тренери, а й представники університету професор Людмила Завацька та викладачі Лариса Рень та Олександр Жук. Пані Людмила в своїй промові підкреслила значимість тренерської роботи як для громади так і самих тренерів. Кожен з учасників поділився враженнями щодо проведених уроків „Вибору” та висловив пропозиції відносно оптимізації профілактичної програми. Зокрема, лунала думка про доцільність більшого використання відео матеріалу, бо це пожвавлює інтерес учнів та сприяє подальшому обговоренню відповідної теми. Тому прийняте рішення про створення коротких фільмів відповідно до тем уроків.

Даний захід проводив Валерій Рябуха, менеджер проектів Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. А відбувся він за підтримки Посольства США в Україні.

Святкування

7 грудня 2012 року в чернігівській колі №20 відбувся десятий заключний урок програми „Вибір” – „Святкування”. В цій школі тренерська команда включала капітана міліції Тетяну Білоусову та першокурсників педагогічного університету Сергія Безшийка і Марину Скоробагатенко. Марині саме цього дня виповнилось 18 років!

Привітати учнів та тренерів з подією завітав директор школи Конончук Микола Іванович. Він висловив подяку на адресу тренерської команди, відзначив важливість їх роботи та вручив учням грамоти про успішне завершення програми „Вибір”. Під час уроку всі присутні з інтересом подивились фільм „Мої зобов’язання”, що був створений Вадимом Сорокіним за сценаріями особистих зобов’язань восьмикласників.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Посмішка та репетиція

04 грудня 2012 року в Чернігівському національному педагогічному університеті відбувся дев’ятий тренінг з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір”. Заняття традиційно проводив Валерій Рябуха, експерт з профілактики наркоманії Чернігівської обласної організації „Аратта”. Тренери мають вже в своєму активі уроки програми, які вони вже провели в школах.

Розділившись на групи, студенти підготували та презентували моделі уроків „Обережно злочин”, „ВІЛ/СНІД: виклик та подолання” та „Поведінка в кризовій ситуації”. Після кожної з презентацій відбувся критичний аналіз уроків. Курсанти Альона та Вадим, котрі вже успішно провели вісім уроків „Вибору”, в якості поради побажали пам’ятати про такі прості та важливі речі як посмішка (на обличчі тренера) та репетиція уроків, що складає 80% успіху на занятті. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Критичний аналіз

19  листопада 2012 в Чернігівському національному педагогічному університеті відбулась восьма сесія з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір”. Цього разу акцент було зроблено на критичному аналізі тих занять, які тренери вже провели в школах. Альона та Вадим, маючи в активі три проведених заняття поділились досвідом з колегами.

Тренери вчергове з’ясовували як ефективно проводити заняття, іншими словами як вони можуть зацікавити та залучити учнів, примусити їх думати.

Сесію провів Валерій Рябуха, експерт з профілактики наркоманії Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Презентація „Вибору” в Одесі

З метою поширення досвіду науково обґрунтованої профілактики наркоманії та ВІЛ/СНІДу, а також спільної роботи в площині зазначеної профілактики серед молоді, експерт Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта” Валерій Рябуха провів серію презентацій програми „Вибір” в Одесі. Зокрема, 13 листопада 2012 р. відбулась зустріч з представниками організації „Віра, надія, любов”, яку очолює Тетяна Семикоп.

14 листопада, за сприяння Валерія Пахомова, в приміщенні НДО „За майбутнє без СНІДУ”,  відбувся „круглий стіл” з партнерами, які працюють в сфері профілактики. Серед них - випускники програми  Хюберта Хамфрі Тетяна Кир’язова та Олександр Недужко.

15 листопада чернігівський досвід „Вибору” представлений на обласному семінарі  мережі шкіл сприяння здоров’ю. Цей захід відбувся на базі одеської школи №68, яку очолює Юрій Половняк. З результатами проведеного дослідження 87% учасників заходу вважають за необхідне проведення в школах програм профілактики. 13% висловились за доцільність подібної роботи і жодна людина не висловилась проти.

16 листопада має відбутись презентація „Вибору” на „круглому столі” в Одеському юридичному ліцеї. Вказані заходи відбулись за підтримки Посольства США в Україні.

„Вибір” стартує в школах

 Команда тренерів розпочала проведення програми „Вибір” в школах Чернігова. Завдяки певному досвіду та організаційним здібностям курсанти Чернігівського юридичного коледжу Вадим та Альона вже встигли три уроки програми в школі №1. Вони також поділились враженнями та порадами з колегами:

„Сьогодні 13.11.12. ми провели третій по рахунку урок, який має назву "Що ми знаємо про наркотики?". Діти були надзвичайно активними і дуже гарно справлялися із поставленими перед ними завданнями. Їм дуже сподобалося малювати плакати, вони навіть підписали їх для нас на пам'ять, що для нас як тренерів дуже приємно. Наші маленькі друзі дуже хочуть, щоб їм вручили подарунок і тому дуже стараються гарно працювати протягом уроку, але на жаль ми не можемо заохотити кожного.
Нам дуже сподобалася атмосфера цього уроку і ми з нетерпінням чекаємо на нову зустріч. Порада для тренерів: залучати до роботи кожного та давати певні поради по підготовці презентації, наводити багато прикладів та підштовхувати дітей до того, щоб вони самі дійшли до необхідних висновків. Удачі! Я вірю, що у вас все вийде!”.
Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Особливості уроків „Вибору” 

24 жовтня 2012 р. в Чернігівському педагогічному університеті проведена сьома сесія з підготовки тренерів програми „Вибір”. Студенти розглянули особливості проведення уроків програми „Що ми знаємо про наркотики” та „Обережно – злочин”. Учасники були розподілені на сім груп, кожна з яких мала підготувати та презентувати певні активності вказаних уроків. Після цього робився критичний аналіз презентацій., заради допомоги студентам в відточенні їх тренерських навичок та розуміння суті та особливостей уроків.

Сесію провів Валерій Рябуха, експерт з профілактики наркоманії Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Практична стадія

Дві співробітниці міліції, двоє курсантів та двадцять два студента університету стали учасниками шостої сесії з підготовки тренерів програми „Вибір”, що відбулась 17 жовтня 2012 року в Чернігівському педагогічному університеті. Всі вони успішно завершили теоретичну стадію підготовки і розпочали практичний етап. Досвід тренерів, які проводили „Вибір” попереднього року є незамінним активом. Саме тому кожна з тренерських команд, які підуть до десяти шкіл в листопаді, включатиме досвідченого тренера.

Оля Петренко та Аня Полова продемонстрували майстер клас в проведенні першого уроку програми – „Альтернатива та вибір”. Оля Сесь, Діана Нипорка та Наташа Покришень, в свою чергу продемонстрували особливості проведення другого уроку – „Ризики”, де в центрі уваги перебуває гра „Відгадай”. Завдяки грі тренери можуть ефективно донести до учнів природу ризиків та наслідки ризикованої поведінки.

Під час тренінгу також була проведена гра „День народження” - , завдяки якій студенти взнали більше про своїх колег. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні. Cесію провів Валерій Рябуха, експерт з профілактики наркоманії Чернігівської обласної благодійної організації "Аратта".

Управління процесом навчання 

10 жовтня 2012 року в Чернігівському педагогічному університеті відбулось чергове п’яте заняття з підготовки тренерів профілактичної програми „Вибір”. Студенти розбирались з особливостями управління в класі, стилями засвоєння інформації, типами навчання, а також специфікою групового викладання. Втім, тренінг традиційно розпочався привітанням, повторенням попереднього матеріалу та грою „Принцеса, лицар та дракон”.

Заняття проводив Валерій Рябуха, експерт з питань профілактики наркоманії Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Інтерактивні методи навчання 

26 вересня 2012 р. В Чернігівському педагогічному університеті відбулось третє заняття з підготовки тренерів з профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності. Тема заняття – „Інтерактивні методи навчання”. На початку тренінгу відбулось змагання з визначення кращого оратора. Завданням учасників був однохвилинний виступ на тему,  яку вони щойно взнали. Перемогу в конкурсі виборола першокурсниця Віта, котра продемонструвала ораторське мистецтво в презентації на тему „Повага”.

Після цього студенти виконали групові презентації щодо таких інтерактивних методів навчання як „Обговорення”, „Кооперативне навчання”, Мозковий штурм” та „Залучення учнів”. На завершення учасники розібралися в питаннях лідерства та чим лідер відрізняється від боса. Всі студенти прийняли активну участь в тренінгу, що був організований та проведений Валерієм Рябухою, експертом з питань профілактики наркоманії Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Заняття з теорій профілактики

 19 вересня 2012 . відбулось чергове заняття з підготовки тренерів програми „Вибір”. Майбутні тренери розглядали профілактичні теорії. Під час заняття, яке проводив експерт з питань профілактики Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта” Валерій Рябуха, активно використовувались інтерактивні методи навчання: мозковий штурм, обговорення, групова робота та рольова гра.

Студентська команда отримала підкріплення двома співробітницями кримінальної міліції у справах дітей, котрі також проходять тренерську підготовку щоб в подальшому проводити „Вибір” в школах Чернігова.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Міліція обговорює "ВИБІР"

18 липня 2012 в приміщенні прес-центру УМВС України в Чернігівській області відбувся круглий стіл на тему „Науково обґрунтована профілактика наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед неповнолітніх”. В заході прийняли участь співробітники Деснянського та Новозаводського відділень міліції у справах дітей, приймальника-розподільника для дітей та інші учасники.  

Презентацію щодо теми заходу виконав Валерій Рябуха, експерт з питань профілактики наркоманії Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”. В ході презентації він розповів про суть профілактики, що базується на результатах наукових досліджень, подарував присутнім посібники для тренерів з профілактики, а також поділився досвідом проведення в школах Чернігова профілактичної програми „Вибір”. Своїми враженнями та розумінням значимості профілактики поділився Вадим Строкін, відеооператор зазначеної програми. Співробітники міліції, в свою чергу, поділились власним досвідом профілактичної роботи.

За результатами круглого столу учасники прийняли спільне рішення про участь двох співробітників міліції в пілотному проведенні програми „Вибір” в одній із шкіл міста. Але це має відбутись після їх участі в серії занять з підготовки тренерів. Отже, Чернігівська міліція підтримує програму профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності - „Вибір” та долучається до її проведення.

Кузня тренерів

В Чернігівському педагогічному університеті 12 вересня розпочато підготовку тренерів з Програми профілактики наркоманії "ВИБІР". Навчання проводить Валерій Рябуха, експерт з профілактики Чернігівської обласної благодійної організації „Аратта”.

Анонсований захід викликав великий інтерес у першокурсників Університету - майбутніх соціальних педагогів. Замість очікуваних десяти добровольців на семінар прибуло понад два десятка волонтерів. До них приєднались їх старші колеги, котрі проводили "ВИБІР" попереднього навчального року. Саме цей сплав  досвіду та енергії має принести бажаний результат. Програма проводиться за підтримки Посольства США в Україні.

"Вибір" розпочнеться в десяти школах

В вересні 2012 року Чернігівський національний педагогічний університет, Управління освіти м. Чернігова та Чернігівська обласна благодійноа організація „Аратта”  розпочали новий етап науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед восьмикласників чернігівських шкіл. Цього року студенти університету проводитимуть профілактичну програму „Вибір” в десяти школах міста, в той час як протягом двох попередніх років „Вибір” відповідно проводився в трьох та п’яти школах Чернігова.

Управління освіти визначило, що цього року програмою будуть охоплені школи №№ 1, 2, 3, 9, 14, 15, 18, 20, 21 та 34. Аратта традиційно підтримує профілактику призовим фондом (дрібні сувеніри) для заохочення ефективності учнів, а також участю свого експерта з питань профілактики – Валерія Рябухи .

З метою підготовки тренерської команди, 4.09.2012 р. в ЧНПУ відбулась презентація програми „Вибір”. Дані заходи відбуваються за підтримки Посольства США в Україні.

Презентація "Вибору" в США та Україні

В травні-червні 2012 року результати та особливості Програми "Вибір" та проекту “Чернігів проти наркотиків”,  були презентовані в США на міжнародних конференціях:

  • "Society for Prevention Research", що проходила в м. Вашингтоні з 29 травня по 01 червня та;
  • "NIDA International Forum", що відбувся в м. Палм Спрінгс, Каліфорнія. Форум проходив з 08 по 14 червня 2012 року.

Програма та Проект викликали зацікавленість фахівців з багатьох країн: Польщі, США, Уганди, Шрі Ланки...Крім того "Вибір" презентовано в Boys & Girls' Clubs of America, в Нью Гемпширі. Досягнуто домовленості про співпрацю.

Центр гуманістичних технологій АХАЛАР в партнерстві з рекламною агенцією “Планета Ідей” розробили серію листівок на тему “Твоє життя не гра”. Дана серія розроблена в рамках проекту “Чернігів проти наркотиків”, що реалізується Центром АХАЛАР у місті Чернігів з 2011 року. Детальніше: http://ahalar.org/

В 2012-2013 навчальному році  "Вибір" проводитеметься в десяти школах Чернігова. Програма підтримується Посольством США в Україні.

Успішний фінал

Програма „Вибір” успішно проведена в чернігівських школах №№1, 2, 3, 9 та 20. В кожній із шкіл підготовлені тренери, студенти Чернігівського Національного педагогічного університету, провели по десять уроків програми профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності.

На початку квітня 2012 р. тренери провели в відповідних школах завершальний десятий урок, під час якого учні мали можливість переглянути фільм „Мої зобов’язання”. Також всім випускникам Програми було вручено дипломи про успішне завершення „Вибору”.

"Вибір" стартує в п'яти школах Чернігова

В січні - лютому 2012 року профілактична програма «Вибір» стартувала в п’яти чернігівських школах. Тренери провели вже по два уроки Програми: «Альтернатива та вибір» і «Ризики». Всього «Вибір» включає десять уроків.

Перші висновки команди 2012:

  • потрібна суттєва попередня підготовка до кожного з уроків;

  • тренерська робота надихає та наповнює життя сенсом.

Програма проводиться за підтримки Посольства США в Україні.

Управління освіти робить "Вибір"

03 жовтня 2011 року в Управлінні освіти м. Чернігова відбувся круглий стіл на тему „Науково обґрунтована профілактика наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності”. В заході прийняли участь представники Управління освіти, Чернігівського національного педагогічного університету, Юридичного коледжу та заступники директорів з виховної роботи і соціальні педагоги з 33 чернігівських шкіл. Саме до представників шкіл звертались виступаючі:

  • Наталія Фара, начальник відділу виховної роботи Управління;
  • Валерій Рябуха, автор програми „Вибір”;
  • Дмитро Шевченко, викладач Юридичного коледжу;
  • Олександр Жук, викладач Педагогічного університету.

Велось  жваве обговорення щодо того, як оптимально проводити профілактику наркоманії серед школярів. Щойно видана книга „Вибір” та компакт диск з аналогічною назвою мають стати гарною дидактичною підтримкою в зазначеній профілактиці.

Круглий стіл відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Педагогічний університет обговорює "Вибір"

26 вересня 2011 в Чернігівському національному педагогічному університеті відбувся круглий стіл з обговорення науково обґрунтованої профілактики наркоманії серед підлітків. В заході прийняли участь студенти та викладачі Університету, курсанти Чернігівського юридичного коледжу, автор та координатор програми „Вибір”.

Професор Людмила Завацька відкрила круглий стіл, привітала учасників та надала слово Валерію Рябусі для презентації про науково обґрунтовану профілактику наркоманії. Дмитро Шевченко поділився досвідом щодо пілотного проведення програми „Вибір” в чернігівських школах. Юлія Бойченко та Євген Тищенко розповіли про особливості профілактики наркоманії серед підлітків та відповіли на запитання аудиторії.

Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Мої зобов'язання

В квітні 2011 року курсанти Чернігівського юридичного коледжу завершили пілотне проведення програми «Вибір» в школах №1, 3 та 20 м. Чернігова. Десятий урок програми пройшов в урочистій атмосфері з запрошенням вчителів та представників адміністрації шкіл.

Геращенко Людмила Вікторівна, директор Чернігівської школи №1, вручила восьмикласникам дипломи про успішне завершення програми профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності. В своїй промові Людмила Вікторівна зазначила, що «Вибір» є однією з найцікавіших програм, які вона спостерігала на протязі 20-річного керівництва школою.

В кінці уроку учні та гості переглянули фільм «Мої зобов’язання». Цей фільм був знятий під час попереднього дев’ятого уроку та підготовлений на волонтерських засадах Вадимом Строкіним.

В травні 2011 року має відбутись повторне анкетування учасників програми та представників контрольної групи. Це дасть можливість оцінити ефективність програми «Вибір».

Урок Ірини та Максима

12 березня 2011 року третьокурсники Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби Ірина Сташинська та Максим Макаренко провели для восьмикласників в школі №1 м. Чернігова шостий урок програми «Вибір», що складається з десяти уроків і ставить на меті попередження наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності.

На теперішній час програма «Вибір», в якості пілотного проекту, паралельно проходить в трьох чернігівських школах (№1, 3 та 20). Після завершення циклу уроків має відбутись повторне дослідження (первинне проводилось до проведення програми), яке дасть відповідь на питання про ефективність програми «Вибір».

"Вибір" - запорука свободи

З 2001 року програма „Освіта проти наркотиків” успішно проводилась в школах м. Чернігова. В результаті отриманого досвіду та завдяки навчанню автора в Університеті штату Вірджинія, на світ з’явилась програма науково обґрунтованої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності „Вибір”. Для пілотного проведення обрані чернігівські школи №1, 3 та 20. Програма розрахована на восьмикласників.

В листопаді 2010 р.  в зазначених школах було проведене дослідження, в якому прийняли участь 150 восьмикласників. Результати дослідження аналізує викладач соціології Чернігівського юридичного коледжу Ала Попружна. Після проведення інтервенції буде проведене повторне дослідження аби оцінити ефективність програми „Вибір”.

На теперішній час на базі Коледжу готується команда тренерів, які мають донести десять уроків програми „Вибір” до восьмикласників.

Передача досвіду

За ініціативою ряду загальноосвітніх шкіл м. Чернігова Чернігівський юридичний коледж уклав з ними угоду про співпрацю в проведенні спецкурсу для учнів «Освіта проти наркотиків». На підставі такої угоди команда тренерів з коледжу провела програму «Освіта поти наркотиків» в п’яти сьомих класах школи №3. Цю команду очолювала нещодавня випускниця третьої школи Катерина Рубанова. Саме Катерина відібрала майбутніх тренерів з числа першокурсників коледжу та прийняла активну участь в їх підготовці до проведення занять. Адже Катерина Рубанова та її колеги (Петро Березовський, Аня Шевченко, Єгор Медуниця та інші) проводять в навчальних закладах  програму «ОПН» вже протягом трьох років.

До кожного з сьомих класів проводити уроки програми (загалом по чотири уроки в кожному з класів) приходили тренерські команди, до яких входили як досвідчені тренери так і початківці. Таким чином забезпечується передача досвіду.

Курсантська допомога

Поточного навчального року курсанти Чернігівського юридичного коледжу Державного департаменту України з питань виконання покарань продовжують проведення програми «Освіта проти наркотиків» в навчально-виховних закладах Чернігова. До цієї роботи, насамперед, долучаються ті студенти, котрі мають добру теоретичну підготовку, гарні методичні здібності та щиро вірять в дану ідею.

В грудні 2008 року третьокурсниці Оксана Шпак та Марія Бідак провели серію уроків програми ОПН в одному з восьмих класів школи-колегіуму № 11. Вражає наскільки швидко учні та їх молоді тренери змогли стати друзями та відчути взаємну довіру. Це надзвичайно важлива складова програми. Саме довіра допомагає тренерам донести важливу інформацію, а учням – скористатись нею в житті.

"Освіта проти наркотиків" в школі № 19

В поточній навчальній чверті курсанти Чернігівського юридичного коледжу Державного департаменту України з питань виконання покарань проводять програму "Освіта пороти наркотиків" в Чернігівській загальноосвітній школі №19. Цього разу програмою охоплені не лише восьмикласники, а й їх старші колеги з дев'ятих класів.

Маючи відповідний попередній досвід, тренери більш впевнено та фахово проводять уроки програми (програма включає вісім уроків). Найбільше їх досягнення - довіра з боку учнів та вчителів, що є запорукою успіху. Координує уроки Ірина Куліш, співробітниця навчального відділу Коледжу.

Програма підтримується Міжнародною радою наукових досліджень та обмінів (IREX) в межах проекту “Smile”.

Урок в формі гри 

Протягом грудня 2006 року дванадцять курсантів Чернігівського юридичного коледжу Департаменту виконання покарань проводили програму "Освіта проти наркотиків" в чернігівській школі-колегіумі №11.

 Катерина Рубанова та Петро Березовський провели вісім уроків програми в 8-Д класі. Заради того щоб залучити всіх учнів до активної участі в обговоренні тем та роботі під час занять, тренери застосовували ігрові форми з використанням маленького м'ячика. Також Катя та Петро проводили конкурси для восьмикласників. В кінці кожного уроку переможці та учні, які працювали найбільш активно винагороджувались призами.

Програма підтримується Міжнародною радою наукових досліджень та обмінів (IREX) в межах проекту “Smile”.

Однієї спроби було достатньо... 

В грудні 2006 року команда курсантів Чернігівського юридичного коледжу розпочала прорведення прорграми "Освіта проти наркотиків" в Чернігівській школі-колегіумі №11. Кожнний з уроків програми проводиться двома або ж трьома курсантами, що дає можливість більш активної взаємодії з дітьми. Враховуючи 17-річний вік тренерів, забезпечується принцип "рівний - рівному".

11 грудня Єгор Медуниця та Аня Шевченко провели другий урок ОПН в 8 - "Г" класі. Класний керівник Остапенко Світлана Анатоліївна уважно спостерігала за ходом заняття. Курсанти вдало використали відеоматеріал "Однієї спроби було достатньо..." і "Сповідь Микити" та обговорили його з учнями. В кінці уроку найбільш активні учні були винагороджені невеличкими призами.

Програма підтримується Міжнародною радою наукових досліджень та обмінів (IREX) в межах проекту “Smile”.

Чужого навчайся й свого не цурайся

22 листопада 2006 року в Чернігівському юридичному коледжі Державного департаменту України з питань виконання покарань відбувся четвертий семінар на тему "Освіта проти наркотиків". Участь в ньому прийняли курсанти, які будуть проводити програму профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІД та злочинності в школах міста, а також студенти педагогічного університету, котрі вже мають подібний досвід (Катерина Лисенко та Наталія Чугай).

Протягом семінару учасники детально аналізували уроки програми, ділились досвідом та ідеями, проглядали відповідний відеоматеріал та матеріали веб сайтів.

Катерина Лисенко та Наталія Чугай попереднього навчального року проводили програму ОПН в школі-інтернаті та в школі для дітей з ослабленим зором.

Захід відбувся за підтримки Програми доступу та навчання в Інтернеті (IATP).

Соціологічне дослідження

Викладач соціології Чернігівського юридичного коледжу Департаменту виконання покарань Ала Попружна та курсант четвертого курсу коледжу Василь Хижняк в вересні 2006 року провели соціологічне дослідження поглядів шкільних керівників виховного процесу щодо актуальності та оптимального шляху проведення програми профілактики наркоманії ВІЛ/СНІД та злочинності («Освіта проти наркотиків») в учбових закладах міста.

 Опитано 29 респондентів. Вони відповіли на шість запитань щодо доцільності проведення програми, в яких класах це варто робити, хто має її викладати та ін.

Висновок дослідження: респонденти (заступники директорів шкіл Чернігова з виховної роботи)позитивно оцінюють досвід попередніх етапів проведення програми «Освіта проти наркотиків» і вважають за необхідне продовжити та розвивати програму.

Повні результати дослідження

Круглий стіл фахівців освіти

28 серпня 2006 року в приміщенні методичного центру управління освіти м. Чернігова відбувся круглий стіл на тему «Освіта проти наркотиків». В заході прийняли участь заступники директорів чернігівських шкіл (35) з виховної роботи, а також представники управління освіти та тренери програми ОПН. Перед обговоренням питань, що стосуються особливостей впровадження програми в школах міста, її автор (Валерій Рябуха) провів презентацію програми з використанням мультимедійного проектору та електронної дошки «Smart board”.  

В ході обговорення представники шкіл висловили готовність до співпраці та бажання до продовження проведення уроків ОПН саме в їх навчальних закладах.

За результатами проведеного анкетування освітяни вважають, що програму профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІД та злочинності необхідно проводити в школах міста. Отже, далі буде...

Даний захід відбувся за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, а також при технічній та організаційній підтримці Управління освіти м. Чернігова.

 

Суботній урок Наталії Ященко

13 травня 2006 року тренер програми «Освіта проти наркотиків» Наталія Ященко, студентка другого курсу педагогічного університету, провела черговий урок програми в 8 –А класі школи № 1. На занятті також були присутні класний керівник та автор програми.

Учні проявили щиру зацікавленість та високу активність. Після детального аналізу позитивних та негативних наслідків від вживання наркотиків загальний підсумок від подібного досвіду виявився домінуюче негативним (- 17 балів).

Перша школа славиться високим рівнем викладання англійської, тож під час уроку ця мова була в пригоді.

Програма підтримується Управлінням освіти м. Чернігова та Посольством США в Україні.

Спільними зусиллями 

30 березня 2006 року в методичному центрі Управління освіти м. Чернігова відбувся третій цьогорічний семінар для тренерів програми «Освіта проти наркотиків». Доцільно сказати, що в Чернігівській громаді є розуміння важливості освітньої профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІД, злочинності та наявна відповідна підтримка. Методичний центр (керівник – Ніна Яківна Куранда) створив чудові технічні умови для семінарів, кожна школа визначила вчителів-тренерів програми, Педагогічний університет (Людмила Миколаївна Завацька) делегував студентів-волонтерів, благодійна організація «Аратта» (Вікторія Олексіївна Філатова) надала призи для заохочення дітей. Все це не лише створює відповідні матеріальні умови, а й надихає та дарує віру в успіх задуманого.

Протягом трьох днів в семінарах прийняли участь 35 вчителів та 38 студентів університету. Заняття проводили:

1.      Валерій Рябуха – автор програми «Освіта проти наркотиків»;

2.     Аня Герасименко (на знімку ліворуч) – тренер-експерт програми «Освіта проти наркотиків»;

3.      Ірина Сорока (на знімку праворуч)– тренер-експерт програми «Освіта проти наркотиків».

Проект здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Кузня кадрів 

Усвідомлюючи гостроту проблем наркоманії, ВІЛ/СНІД, злочинності для Чернігова та, розуміючи необхідність протидії загрозі, Управління освіти м. Чернігова прийняло рішення про проведення програми «Освіта проти наркотиків» для всіх восьмикласників чернігівських шкіл. Оскільки в місті вже є позитивний досвід, то для підготовки тренерів програми було залучено фахівців з відповідним досвідом.

В цьому році уроки «ОПН» мають поводити студенти педагогічного університету (майбутні соціальні педагоги) разом з вчителями. Вчителі покликані забезпечити уроки організаційно, а студенти – наповнити їх емоційно, на практиці реалізувати принцип «рівний - рівному».

28 березня 2006 року в приміщенні методичного центру Управління освіти м. Чернігова відбувся перший навчальний семінар для майбутніх тренерів програми «ОПН». Освітяни створили чудові технічні та побутові умови для семінару: просторі приміщення, мультимедійний проектор, електронна дошка “Smart Board” і т.д.

Семінар складався з теоретичної та практичної частин. Під час інтерактивного спілкування 25 учасників мали можливість не лише отримати теоретичні знання, а й практично підготувати та провести елементи уроків. В цьому їм допомагали експерти – Аня Герасименко та Іра Сорока.

Завдяки Посольству США в Україні всі учасники отримали комплект дидактичних матеріалів по темі та інші матеріальні засоби (ручки, блокноти, папки, їжу та напої).

Далі...
CopyRight © 2002, Valeriy Ryabukha Design © 2002, Pavel Los